Vízzáró tetőfedés hódfarkú cseréppel
Sűrűbb lécezést igényel, ha a tetőre hódfarkú cserepek kerülnek, ám ez a típusú tetőcserép hatékonyan véd a csapadéktól.
A házak tetőszerkezetének kialakítása az egyik legfontosabb feladat egy ház építése során. Nem véletlenül, mivel a tető védi az épületet mindenfajta csapadéktól, az időjárás viszontagságaitól, és ugyancsak a tetőnek kell biztosítania, hogy a falak, valamint a padlástér száraz maradjon. Állnia kell a havazást, a vihart, ki kell bírnia a fagyot, védenie kell a házat a nap sugárzásától is.
A tetőcserepek anyaga
Évszázadok során kiderült, hogy erre a legalkalmasabb az agyag. Az égetett agyag, amit egy időben a leggyakrabban használtak, természetes eredetű, nem szennyező, nem korrodálódik, bármilyen stílusú házhoz találunk megfelelőt.
A mai betoncserepek szintén kiváló tulajdonságokkal rendelkeznek. Az időjárás viszontagságainak ellenálló, nem porózus tetőfedő elemek (vagyis nem szívják magukba a vizet, nedvességet), emellett változatos árnyalatú bevonatuknak köszönhetően éppen olyan esztétikus látványt nyújtanak, mint a tradicionális kerámiacserepek.
Tetőformák és hódfarkú cserepek
Ahhoz, hogy ki tudjuk választani, hogy a mi házunkhoz melyik lenne a legjobb, először ismerni kell a tető hajlásszögének mértékét (alacsony, közepes, meredek), a tető formáját, különleges elemeit.
A hódfarkú cserép szinte mindig jó választás. Akár az alacsony, akár a nagyobb hajlásszögű tetőkre alkalmas, különösen, ha sok benne az ív, a hajlat, vagy kúpos.
Vízzáró fedés
A cseréptetővel szembeni legnagyobb elvárás, hogy vízzáró legyen. Egy nagy erővel lezúduló zivatar ugyan gyorsan lefut a tetőről, de ha a cserepek nem zárnak jól, utat talál magának a víz a padlástérbe.
A tetőcserepek esetén tehát az egyik legfontosabb kérdés, hogy melyikkel érjük el a csaknem tökéletes vízzárást. A hódfarkú cserép éppen ilyen típus, kiválóan alkalmas a vízzáró fedésre
Mitől vízzáró a cserépfedés?
Ahhoz, hogy a hódfarkú cserép betöltse a funkcióját, vagyis védjen a csapadéktól, a lehető legjobb vízzáró hatással kell rendelkeznie.
Tudni kell, hogy ehhez az úgynevezett kettős fedésre van szükség, amikor gyakorlatilag az egész tetőzeten két rétegben helyezkednek el a cserepek.
Ennél a tetőfedési módnál az anyagszükséglet több, a hatékony vízzárás miatt, de az esztétikus megjelenés kárpótol bennünket.
A kettős fedés előnyei
A kettős cserépfedésben a tető minden egyes pontján a cserepeket kötésben, fél cserépnyi távolsággal kell eltolni. A cserepek fele mindig az előző sort takarja, így jöhet létre a két réteg (sőt, a lécek fölött a takarás miatt három réteg cserép fekszik egymás felett).
A lehulló eső nem tud a rések között bejutni, vagy csak annyira minimális mértékben, hogy rövid időn belül el is párolog.
A két soros fedés jobb hőszigetelést is eredményez.
A kettős fedéssel készült tetők szépek, mutatósak, a vízzáró hatás mellett ez sem mellékes szempont.