Sorra zárnak be az éttermek

Szenvednek a legfelső kategóriás éttermek, többeket már bezárásra kényszeríttet a válság, míg mások egyelőre jelentősen megnyirbált áraikkal igyekeznek becsalogatni a vendégeket. Az idén az első osztályú egységekben 50 százalékkal eshet a forgalom. De nem csak a magyar éttermeket sújtja a válság, Prágában 40-50 csökkenhet a vendégszám.

Egyre több felső kategóriás étterem kap ukrán tulajdonost, akik Magyarországra mentik a pénzüket. A Világgazdaság információi szerint, eddig nyolc-tíz luxuséttermet vásároltak meg. A válság kezeléséhez tőkeerős tulajdonosokra van szükség, a felső kategóriás éttermek jelentős része ugyanis már komolyan érzi a nehézségeket. Sokan az árak csökkentésével igyekeznek becsábítani a vendégeket, de több étterem már be is zárt. Például az V. kerületi Lou Lou, a Váci utcában lévő Fusion, de a VG értesülései szerint a Gresham-palota Páva étterméből is rendezvényterem lesz.

A drámai visszaesés a leginkább a bérleti szerződéssel működő vendéglátókat érintette, nekik ugyanis magas bérleti költségekkel kell számolniuk. Az előbb említett belvárosi éttermek nincsenek azonban egyedül, Budapesten és vidéken mindenütt érezhető, hogy a felső kategóriás éttermek tulajdonosai nem tudják ellensúlyozni a forgalom visszaesését, így sok helyiséget már eladtak vagy bezártak. A szakértők szerint az első osztályú egységekben az idén 50 százalékkal eshet vissza a forgalom 2008-hoz képest. De nem csak hazánk éttermeit sújtja a válság, Prágában a közelmúltban 40 étteremre került ki az eladó felirat, melyek között több, a turizmusra és az első osztályú igényekre építő is van. A cseh vendéglátóiparban átlagosan 7-10 százalékkal esett a forgalom, a felső kategóriás éttermek esetében 40-50%-os csökkenésről lehet beszélni.