Inkubátor Park és Tulipán Park
A tavaly meglehetősen óvatosnak titulált, a built-to-suit fejlesztésekre fókuszáló ipari ingatlan piacon idén már a pezsgés jelei tapasztalhatók. A logisztikai szempontból kiemelt jelentőségű, az M1, M0, 100-as út találkozásánál fekvő Rozália Parkot a holland Rodamco eladta az Immorent Hungarynak, és két nagyszabású spekulatív beruházás is startra kész.
Újabb ipari központ születik rövidesen a biatorbágyi Vendel Park területén. Az M0-M1 Business Park, mintegy 5,5 hektáron nettó 30 ezer négyzetméteren több ütemben valósul meg – tájékoztatta az Ingatlan és Befektetést Disznós Zoltán, a tulajdonos TISRI Rt. vezérigazgatója. A Max City felépítésével ismertté vált fejlesztő társaság a háromüteműre tervezett, mintegy 5-6 milliárdos, spekulatív beruházás első fázisát, a nettó 8 ezer négyzetméter alapterületű épület kivitelezését nyáron indítja, ezt követi egy 17, végül egy 6 ezer négyzetméteres objektum.
Az M0, M1 kereszteződésében, a 100-as út mellett fekvő központot afféle vállalkozói inkubátorházként működtetnék, a tervek szerint olyan importőröknek, és nagykereskedőknek kínálnak bérleti és vásárlási lehetőséget, akik már 200 négyzetmétertől akár 10 ezer négyzetméterig keresnek családias hangulatú, korszerű telephelyet, melyre bátran lecserélhetik a jelenleg Budapest különböző pontjain található, kompromisszumokkal terhelt székhelyeiket. Elsősorban azokat a vállalkozásokat várják bérlőként, illetve vásárlóként, akik az építőiparhoz, épületgépészethez, elektromos berendezésekhez, uszodatechnikához, illetve lakberendezéshez kötődnek.
A leendő kétszintes, 10 méter magas épületben az alapterület mintegy 15 százalékán irodákat alakítanak ki.
Spekulatív fejlesztésbe kezd szintén ebben a térségben a Vendel Parkban vásárolt 9 hektáron a holland Grontmij csoport, a magyarországi Dunec Kft holland anyacége. A Tulipán Park névre keresztelt központban 10 ezer négyzetméteres logisztikai bázis építése kezdődik el áprilisban.
A magánszemélyek tulajdonában lévő Vendel Park, legalábbis az eddigi kiépítése lassan megtelik, tudtuk meg a tulajdonosok képviselőjétől, dr. Csontos Jánostól. A második fázisaként kialakított 22 hektárból már csupán 4 hektár maradt szabadon, több területre pedig előszerződést kötöttek. Az egyelőre még eladatlan területeket kisebb egységekben, fél-egy hektáros darabokban kívánják értékesíteni, négyzetméterenként 12-14 ezer forint közötti áron – ezek iránt a tulajdonosok szerint jelentős igény mutatkozik – és nem támogatják további, nagy logisztikai bázisok létrehozását. A kereskedelmi, ipari övezetben elsősorban kis és közepes vállalkozások számára alkalmas, önálló cégközpontok kialakítását ösztönzik. Egyébként a park a 4 hektár gazdára találása után is tovább bővíthető, folyamatosan zajlik a mezőgazdasági területek művelésből való kivonása és a területek átminősítése.
A térség további nagy fejlesztése a Hungaro Commercial Park területén indul. A Rozália Parkkal egyidős, eddig üresen álló, osztrák tulajdonosok birtokában álló mintegy 50 hektárból vásárolt be a szuperagressziv diszkontlánc, az Aldi. A társaság itt alakítja ki hamarosan magyarországi központját, elosztó bázisát és irodáit.