Hogyan tudom hiteladósként elkerülni, vagy elhúzni a végrehajtást?
Az elmúlt hónapokban nagyon sok család lett érintett ebben a témában és a jelenlegi árfolyamok miatt egyre több lehet azok száma, akik rövid időn belül érintettek lesznek.
Jelzáloghitelek esetében nemfizetés esetén bankok, illetve a hitelnyújtó vállalkozások elsődlegesen megpróbálnak megállapodni az ügyféllel a kölcsön visszafizetéséről. Fizetési könnyítéseket adhatnak, melyek az alábbiak lehetnek: futamidő meghosszabbítása, törlesztési mód megváltoztatása, a törlesztés felfüggesztése, tőketörlesztés felfüggesztése, stb. A fizetéskönnyítési ajánlat nem választható, ezt mindig a bank ajánlja meg az ügyfélnek a körülmények alapján. Amennyiben ezek a módszerek sem vezettek eredményre, a bank 90-180 nap után felmondhatja a kölcsönszerződést. A pontos napok száma bankonként eltérő lehet, de ezt a kölcsönszerződés minden esetben tartalmazza. A hitelezők nagy része már 90 napot meghaladó nemfizetés esetén felmondja vagy felmondhatja a szerződést.
Amennyiben olyan kölcsönszerződést kötöttünk, amelyben opciós vételi jog is megilleti a bankot, már 60 nap után elkezdhetünk új lakhelyet keresni, mert ebben az esetben a bank vagy általa 3. személy tulajdonába kerülhet az ingatlanunk.
A jelzáloghitel felmondása a bank saját döntése, azaz nem kötelezettség, hanem lehetőség. A bankok jellemzően csak végső esetben mondják fel a kölcsönöket, hisz nekik is az az érdekük, hogy felmondás nélkül rendeződjék az ügy.
Amennyiben a jelzáloghitelt felmondja a bank, jogosulttá válik a végrehajtási folyamat elindítására. Ezt gyakran maguk a bankok kezdeményezik, de az is előfordulhat, hogy eladják a követelésüket egy faktorcégnek, így ők fogják elindítani a végrehajtást. Ettől függetlenül lehetőség van arra, hogy akár a bankkal, akár a faktorcéggel megállapodjunk egy végrehajtáson kívüli eljárás során. Ilyenkor több lehetőség is lehetséges, pl. részösszeg megfizetése, vagy pl. az ingatlanunk saját úton történő értékesítése.
Ha már látjuk, hogy nincs megoldás a jelzáloghitel visszafizetésére, a legjobb megoldás, ha magunk elkezdjük értékesíteni az ingatlanunkat, még mielőtt a végrehajtási eljárás elindulna. Így esélyünk van arra, hogy magasabb áron adjuk el az ingatlant, mint ha megvárjuk a végrehajtás végét, azaz az árverezést, ahol valószínűleg alacsonyabb értéken kerül értékesítésre az ingatlanunk.
Fontos tudni, hogy a végrehajtási eljárás során a végrehajtás nem csak az adott ingatlanra vonatkozhat, hanem egyéb vagyontárgyakra és a jövedelemre is. Hiú ábránd, hogy a végrehajtó a jövedelmet foglalja le, ő is pénzből él, neki az az érdeke, hogy minél nagyobb összeget hajtson be egyszerre, főleg ha az adós jövedelmi helyzete nem megfelelő.
Kilakoltatási moratórium
A végrehajtási eljárás során kerül sor a kilakoltatásra, melyre csak a bírósági végrehajtónak van joga. Jelenleg a fűtési szezon végéig, vagyis 2011. április 15-ig kilakoltatási moratórium van érvényben. A kilakoltatási moratórium érvényes a már folyamatban lévő végrehajtási eljárásokra is. Ha a törvény életbe lépésének időpontjáig a bíróság elrendelte a lakás kiürítését, akkor a végrehajtó köteles elhalasztani a kilakoltatást a moratórium végéig. A törvényben megfogalmazott kilakoltatási moratórium azokat illeti meg, akiknek a kilakoltatás miatt el kellene hagyniuk lakásukat és a lakásban való ideiglenes bennmaradásuk nem sérti mások lakhatáshoz való ugyanilyen jogát.