Zöldkártya a lakáshoz: drága, de hasznos

Új lakásokhoz 2009 óta, használt ingatlanok adásvételéhez, bérbeadásához 2012. január elsejétől kötelező a lakás energiafogyasztását igazoló, úgynevezett zöldkártya kiállítása. Mennyibe kerül és mire jó az energiatanúsítvány?

Az energetikai tanúsítvány I-től A -ig terjedő kategóriák láncolata, ahol az A a legköltségtakarékosabb  kategória. Az érvényes jogszabályok szerint a téglából, jellemzően 5 centiméteres hőszigeteléssel épült új ingatlanok általában C kategóriájúak.  Ahhoz, hogy ennél jobb, B vagy éppen A kategóriájú házakat építsünk, vastagabb hőszigetelésre, alaposan megtervezett fűtésre, szellőzésre van szükség – tudta meg a Délmagyar.hu. Az alapos tervezés pénzben is mérhető: egy A kategóriájú épület közel 40–50 százalékkal kevesebb energiát fogyaszt, mint amit egy kötelező minimum szerint épült lakás. Használt ingatlan vásárlásakor 2012. január elsejétől kötelező elemként, az adásvételi szerződés részeként jelenik meg a lakászöldkártya. Elkészítése – meglévő vagy éppen hiányzó tervdokumentációtól függően – 5–15 napot vesz igénybe, és 50–70 ezer forintba kerül. A tanúsítvány 10 évig érvényes abban az esetben, ha nem történik átépítés. Ilyenkor mindig megvizsgálják az ingatlanok falazatát, azok szigetelését, a födém hőátbocsátását, valamint a nyílászárók anyagát, de még a fűtési rendszert is.


A szigetelés nélküli panelek E–F, míg az 5 centis hőszigeteléssel felújítottak C–D, 8–12 centi vastagon szigeteltek pedig már B–C kategóriájúak. Míg az F kategória 150–190 kWh/négyzetméter éves fogyasztást jelent, addig a B 61–90-et. A rezsikülönbség kétszeres is lehet energetikai besorolástól függően. Előfordulhat, hogy egy korszerűen szigetelt, felújított szellőző és fűtésrendszerű panel kevesebb energiát fogyaszt, mint egy, csak a kötelező minimumot teljesítő új építésű téglalakás. A rezsiköltség-különbség az ingatlanárakban is meg fog jelenni. A napilap információi szerint még nem alakult ki egységes gyakorlat a lakások zöldkártyája körül. Van olyan ügyvéd, aki megköveteli a tanúsítványt az adás-vételhez, van, aki nem. A vevőnek érdeke, hogy előre tudja: mennyi a rezsi, így később sem éri meglepetés a vásárlót. A szakvélemény árát törvények szabályozzák, a tanúsításhoz szükséges további mérnöki munkadíjakban viszont nagy lehet a szórás.