Jövőre feltámadhat a kiskereskedelem?
A kiskereskedelmi bérleti díjak csökkenése 2010 közepéig tart majd, annak ellenére, hogy a bérbeadások fellendülése, 2011-re tehető. A Cushman & Wakefield legújabb, európai kiskereskedelmi tanulmányában meglehetősen pozitív 12 hónapra számít a kiskereskedelmi bérlői, illetve befektetési piacon, mely a legtöbb országban a főbb ingatlanoknál az expanzióban és a bevételek növekedésében mutatkozik.
A tanulmány 12 szempontot választ ki 2010-ben, melybe beletartoznak a gazdasági kilátások, a vásárlói nézetek valamint a kiskereskedők kereslete és kínálata, és ennek alapján 25 országot vizsgál, melynek eredményeként megkapja az európai piac erősségeit. A Skandináv országok valamint Csehország, Németország és Szlovákia jól szerepeltek, megfelelő lehetőségeket és környezetet biztosítanak a fejlődéshez. Írországban és Spanyolországban nem ennyire pozitív a kép, itt a várható legkevésbé fellendülés a 2010-es évben.
Az egyik fő faktor, mely várhatóan a 2010-es növekedést meghatározza, az a kiskereskedelmi területek megfizethetősége.
A kiskereskedelmi bérleti díjak az elmúlt két évben a legtöbb piacon csökkentek. A bevásárló utcák üzlethelyiségeinek bérleti díja például Romániában és Ukrajnában több mint 40 százalékkal esett vissza, míg további 9 országban ugyancsak 10 százalék fölötti visszaesés volt tapasztalható (2009 szeptemberének végén). A bérlői kereslet már sok piacon fellendülésnek indult, ami vélhetően a bérleti díjak csökkenésének köszönhető. A közelmúltban a meghatározó külföldi kiskereskedelmi márkák részéről megnövekedett a kereslet az elsődleges lokációk iránt és licit alakult ki a ezek megszerzésére, amely jó árat generált.
A kiskereskedelmi ingatlan befektetők részére is jobbak a kilátások, mint korábban.
A kiskereskedelmi ingatlanok értékei jelentősen csökkentek az elmúlt 12-18 hónapban. Az bíztató azonban, hogy jelentősen lassul a hozamok növekedése, mellyel az Egyesült Királyság az első meghatározó piac, ahol a hozamok összeszorítása a második negyedévben tetőzött. Várhatóan több piac is követi majd az Egyesült Királyságot, bár ez nagyban függ majd a bérleti díjak 2011-ig tartó erőltetett növekedésétől.
2010-nek gazdasági és kiskereskedelmi szempontból jobbnak kellene lennie, mint 2008 és 2009 volt, bár a helyreállás lassú és veszélyes lesz.
Pozitív azonban, hogy az alacsony kamatok támogatják a vállalkozásokat, valamint a vásárlókat és az alacsony bérleti díjakkal együtt ez segíthet az aktivitás fellendülésében mind a bérlői, mind a befektetői piacokon. A jelek arra engednek következtetni, hogy a főbb európai piacok követni fogják az Egyesült Királyságot a hozamok összeszorításában az elsődleges kiskereskedelmi befektetéseknél, 2010 első fél évében. Most sokkal nagyobb tőkére van szükségünk, hiszen keressük a rendelkezésre álló elsődleges kiskereskedelmi ingatlanokat, valamint a számításba jövő földrajzi helyszínek száma is nő.
Annak ellenére, hogy a recesszió sok hazai és nemzetközi kiskereskedőt tönkretett, sokan sikeresen vészelték át ezt a nehéz időszakot.
Ezen kiskereskedők várhatóan terjeszkednek majd a 2010-es év során, melynek okai a piaci részesedésük növelése és profiljuk erősítése, míg a tulajdonosok által kínált ösztönző csomagok relatíve kedvezőek maradnak. Ezeket leginkább azon nemzetközi kiskereskedők idézik elő, akik új piacokra törnek be, és azok a diszkont üzletek, akik még mindig a vásárlók véleményére alapoznak.