A szakadék szélén táncolnak a szállodák

A sokat emlegetett válság egyik nagy vesztese volt a hazai turizmus. A negatív hatás azonban nemcsak a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakákra hatott ki, hanem komolyan visszavetette a tempót a fejlesztői piacon is. A KSH, a legújabb 2009-es kereskedelmi szálláshelyek forgalmára vonatkozó gyorsjelentésében számol be a szállodapiacot érintő legfontosabb statisztikai mutatókról.

Éves szinten az öt- és négycsillagos szállodák kihasználtsága 53,8%, illetve 48,5% volt, melyek nem érték el a tavalyi értékek 90%-át sem. Az ötcsillagos szállodák több mint 12%-ot, míg a négycsillagosak 11,3%-ot veszítettek az 1 évvel korábbi mutatókhoz képest. Az összes szálloda tekintetében pedig mégrosszabb a helyzet, hiszen itt csak 43%-os volt a kihasználtság.

A vendégéjszakák tekintetében azonban valamivel árnyaltabb a helyzet. Az ötcsillagos szállodáknál 2,3%-os, míg a négycsillagos társaiknál csak 0,7%-os volt az előző évhez képest mért eltérés. Az alacsonyabb kategóriákban azonban jóval gyengébbek ugyanezek az értékek, olyannyira, hogy az egycsillagos szállodáknál alig haladja meg a vendégéjszakák száma a tavalyi évhez mérten a 41%-ot.

A szállodák bruttó szállásdíj bevételének csökkenésében pedig elsősorban az elmaradt külföldi turisták játszották a nagyobb szerepet. A statisztika szerint mind az öt-, mind a négycsillagos vendéglátóhelyek tekintetében nőtt a belföldi vendégekre jutó árbevétel 2008-hoz képest. Budapesten pedig a válság ellenére is 25%-al tudták növelni a belföldi turisták utáni árbevételeiket a négycsillagos szállodák.

2009-ben a kereskedelmi szálláshelyeken összességében 25,4 milliárd forintnyi üdülési csekket használtak fel a vendégek, ami az országos bruttó szállásdíj bevételnek a 19%-a. Figyelembe véve, hogy az üdülési csekket elsősorban honfitársaink használják és nem a külföldi turisták, már érdekesebbnek tűnik, hogy a belföldi turisták által igénybe vett szállás szolgáltatás minden második forintját üdülési csekkel egyenlítették ki a számlán.

A 2009-ben meghozott cafeteria rendszerben történt módosításoknak köszönhetően, az üdülési csekk átkerült az adómentes juttatások közül, a 25%-os, kedvezményes adózású kategóriába. A változásnak köszönhetően 2010 januárjától a minimálbér összegéig, 73.500 Ft-ig adható 25%-os adókulcsú üdülési csekk. Tehát ha a munkaadó nem szeretne rosszabbul járni, a mostanság egyébként is nehéz pénzügyi környezetben, akkor a 73.500 Ft helyett a munkavállaló 2010-ben csak 55.600 Ft-nyi üdülési csekkhez fog hozzájutni. Ez a változtatás, figyelembe véve a belföldi turisták 50%-os üdülési csekk felhasználási arányát, rendkívül meg fogja nehezíteni a hazai vendéglátóhelyek egyébként sem virágzó helyzetét. A gazdasági hatások pedig nem a munkaadókra és nem is a munkavállalókra, hanem kizárólag a hazai vendéglátóhelyekre lesznek negatív hatással.

A 2009-es évben azonban nemcsak a hazai szállodák kihasználatlansági mutatója növekedett és az árbevételük csökkent, hanem rendkívül lelassultak a szektorban a fejlesztések is. Budapesten, mely a hazai turizmus mintegy 45-50%-át adja, az elmúlt másfél évben 4 darab négy-, és 1 darab ötcsillagos szállodát adtak át. A beruházások összesen 504 új szobát jelentenek a fővárosnak. A szállodákból 2-őt Budán, egyet a második és egyet az első kerületben nyitottak meg, míg Pestre elszórtan, a hetedik és a tizedik kerületekbe került négycsillagos szálloda, addig az egyetlen új ötcsillagos az ötödik kerületben nyitotta meg kapuit és tetejét.

A fejlesztések azonban továbbra is napirenden vannak. Az elhalasztott és az előre betervezett átadásokkal együtt, amennyiben a csúszások nem tolódnak tovább, 2010-ben akár a tavalyi átadások 2,5 szeresével is számolhatunk. A fejlesztés alatt álló budapesti szállodák mintegy 1500-1600 új szobával bővítenék a főváros szálláshely kínálatát, melynek 11%-a lenne ötcsillagos minősítésű.
Budát azonban még mindig nem rohamozzák a befektetők, a várható, illetve tervezett 2010-es átadások közül, csak egyetlen fejlesztés befejezését ígérik a Duna jobb partjára. A városlakók mentális térképén magasabb presztízsűként szereplő budai oldalon azonban, a mai napig mindössze 2 ötcsillagos hotel található, mintegy 350 szobás kapacitással, amit az újonnan épülő Rácz Hotel 67 szobája 16%-ál növel meg.

A tervezett átadások azonban még a kivitelezés utolsó szakaszaiban sem tekinthetők biztos tényeknek. A fenti táblázatban közölt, a fejlesztők által meghatározott dátumok sok esetben már most biztosra mondhatóan tévesek, és nemhogy negyedéveket, de akár 2-3 évet, egyes esetekben ennél is többet csúszhatnak a projektek. Néhány esetben pedig egyelőre a fejlesztés megkezdése is kérdéses.