Áprilistól indulhatnak az első VEKLA-beruházások
Március második hetében ünnepélyes közgyűlés keretében lépett ismét nyilvánosság elé Veres Klára feltaláló, és a VEKLA-5 Zrt. által képviselt Habiten alapanyag, amelyből már az év második felében széles körben gyártásra kerülhetnek a magas- és mélyépítésre egyaránt alkalmas termékek.
Az OGH hírügynökség értesülése szerint az eseményre több mint 250 pályázóval folytatott előzetes tárgyalás után hívták meg annak a közel 50 vállalatnak illetve önkormányzatnak a vezetőit, akik tervezik VEKLA-gyártóüzemek indítását.
A VEKLA szabadalom a Habiten kristályrács szerkezetű, terhelhető építő- és egyben szigetelőanyagra épül, amely passzív, energiahatékony és a klímaváltozáshoz alkalmazkodik. A szabadalom része ugyanakkor egy homogén építési technológia is, valamint az erre alapozott épületszerkezetek.
Veres Klára feltaláló úgy tájékoztatta az OGH hírügynökséget, hogy a Pest megyei Kartalon – ahol a cég székhelye és irodaháza is épül – már üzemel egy évi 4400 m3 kapacitású minta- és kutatóüzem. Itt kerül fejlesztésre az az induló termékpaletta, amely 2009 második felétől gördülhet le majd a nagyüzemi gyártósorokról. “Ez a minta- és kutatóüzem szolgálja majd ki építőanyaggal azokat a referenciaprojekteket is (pl.: családi házak építését), amelyek tavasszal indulnak el, többek között az ország keleti felében” – hívta fel a figyelmet Bilinszky Ferenc vezérigazgató. Hozzátette, már most több mint két évre elegendő megrendelés érkezett VEKLA építőanyagra – többek között konferenciaszálloda, ipari és kereskedelmi ingatlanok, bevásárlóközpontok, média- és közéleti személyiségek családi ingatlanjainak, sőt egy 2,5 milliárd értékű kastélyrekonstrukciós projekt kapcsán is -, melyet azoknak a gyáraknak fognak kiközvetíteni, amelyek az adott régióban vagy megyében létesülnek.
A VEKLA-5 Zrt. regionális viszonylatban – megyénként akár egy-egy termékcsoportra lebontva is – kész hozzájárulni ahhoz, hogy hazai beruházók, köztük kis- és középvállalkozások is önálló gyártókapacitást hozhassanak létre, szakszerűen alkalmazzák a know-how-t, és fejleszthessék saját piacukat. A VEKLA-üzemekhez tervezett gyártósorok ugyancsak Magyarországon készülnek, és teljes gyártástechnológia az ISO minőségbiztosítási rendszer szabványainak fog megfelelni.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyében található üzemben két napon belül készen állnak a VEKLA-gépsorok gyártására, és szintén ők lesznek felelősek a gépsorok beüzemelésért, karbantartásáért, valamint a betanításért, képzésért.
A március 9-i eseményen bemutatott projekttervekben Veres Klára külön felhívta a figyelmet a “Fészekrakó” és a “Panelrekonstrukciós” programokra, hiszen az anyag minőségében és az építési technológiában rejlő lehetőségei miatt 30%-kal csökkenthetők a beruházási és fenntartási költségek a VEKLA-val.
A termék a müncheni BAU – az építőipar vezető szakmai világvására – után járt Lyonban, illetve a napokban Romániában, Aradon, majd ezt követően a budapesti Construmán is bemutatkozik. A nemzetközi visszajelzések is alátámasztják, hogy nincs jelenleg más homogén építési technológia, amely a klímaváltozás kihívásaira ennyire hatékony választ képes adni. A termék hőtároló-hőcsillapító képessége miatt a vályog 21. századi megfelelőjének is tartják a VEKLA-t, amely speciális víztaszító képessége miatt kiküszöbölte “elődje” hátrányos tulajdonságát, úgyhogy akár árvízveszélyes területeken is bátran alkalmazható.
Az OGH hírügynökség tudomása szerint gyártóüzemek létesítéséről, illetve az építőanyag exportjáról külföldi viszonylatban is folynak tárgyalások. Németország után Lengyelország, Szlovákia, Románia, Horvátország, Kína, Líbia, Dubai is “feliratkozott” a listára – erősítette meg Bilinszky Ferenc, a VEKLA-5 Zrt. vezérigazgatója.