Előretörtek az üzlethelyiségek az európai befektetési piacon
A teljes kiskereskedelmi befektetési ingatlanpiac visszaesése ellenére 2009 első felében a kiskereskedelmi ingatlantranzakciók a piac 35 százalékát tették ki, szemben a 26 százalékos ötéves átlaggal – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb elemzéséből. A szektor részaránya rekordot jelent a kontinens befektetési piacán.
Az elmúlt évekkel ellentétben csupán néhány nagy üzlet köttetett 2009 első felében. A tranzakciók átlagos mérete 18,4 millió euróra (5,3 milliárd forint) csökkent, ami 59 százalékos visszaesést jelent a 2007 első félévi csúcshoz (44,4 millió euró, 11,2 milliárd forint) képest. A kiskereskedelmi ingatlanok 27 milliós eurós átlagos ügyletnagysága nem változott jelentősen, ám ebben a szektorban – szemben a többivel – általában is a nagy tranzakciók dominálnak.
2009 első felében a 10 legjelentősebb európai tranzakcióból 8 a kiskereskedelmi ingatlanokhoz köthető – köztük a piac legnagyobb tranzakciója is: a túlnyomórészt kiskereskedelmi ingatlanokat tartalmazó Dawnay Day portfólió eladása az Egyesült Királyságban mintegy 600 millió fontért (192 milliárd forintért). A piac erősségét jelentő nagyméretű ingatlanok segítették a kiskereskedelmi befektetési piac részesedésének növelését, és a 100 millió euró fölötti tranzakciók 56 százaléka is ehhez a szektorhoz köthető ebben a félévben.
A korlátok közé szorított hitelpiac helyzete nem javult jelentősen, és a finanszírozási nehézségek továbbra is meghatározóak a legtöbb európai piacon, ami jól látható a megvásárolt ingatlanok típus szerinti megoszlásában. A bevásárlóközpontokat érintő tranzakciók csökkenő száma azt mutatja, hogy a jelentősebb ügyleteket nehéz finanszírozni jelentős tőke-kötelezettség nélkül. Noha tradicionálisan a bevásárlóközpontok a tranzakciók felét tették ki, részarányuk 33 százalékra esett vissza 2009 első felében. A tapasztalatok szerint azonban amennyiben jó minőségű bevásárlóközpontok jelennek meg a befektetési piacon, általában jelentős a befektetői érdeklődés irántuk: ezt legutóbb a madridi Plenilunio bevásárlóközpont eladása is bizonyította.
Annak ellenére, hogy 2009-ben a befektetési piac gyengének mondható, néhány európai országban a kiskereskedelmi befektetési ingatlanpiac növekedésnek indult az idei első félévben 2008 második feléhez viszonyítva. A növekedés Olaszországban és Franciaországban volt a legerősebb; mindkét piac fontos szereplői voltak a tulajdonos-bérlők, különösen a hagyományosan szűk francia kiskereskedelmi piacon. Az Egyesült Királyságban is jelentős aktivitás mutatkozott, a tranzakciók értéke 3,6 milliárd eurót (1030 milliárd forintot) tett ki 2009 első félévében. A szigetországban a helyi vevők domináltak, amely azt mutatja, hogy a jelentős újraárazás mára jó értéket takar.
John Welham, a CB Richard Ellis európai kiskereskedelmi ingatlanbefektetési vezetője a jelentést így kommentálta: “A jó minőségű, első osztályú ingatlanok hiánya a piacon, illetve a finanszírozáshoz való korlátozott hozzáférés állandósulása továbbra is gátja a befektetések növekedésének. Ha azonban néhány alap “kénytelen” az összegyűjtött tőkéjét befektetni, a másodlagos szegmensekben is nő a befektetői aktivitás. Ez az Egyesült Királyság piacára már jellemző, ahol a kiskereskedelmi ingatlanok iránti befektetői érdeklődés egészen jelentős, és az aktivitás több piacon és ingatlantípus iránt érzékelhető, mind az első osztályú, mind a másodlagos ingatlanok esetében. A közeljövőben más európai piacon is élénkülés várható.”
“A magyarországi befektetési piac egyre aktívabb, noha ez a számokban még nem kimutatható. Európa más részeihez hasonlóan a finanszírozás bizonytalansága miatt a befektetők valamennyi szektorban a korábbinál kisebb méretű üzleteket részesítik előnyben.” – mondta Tim O’Sullivan, a CBRE budapesti ingatlanbefektetési vezetője. “Budapesten is van néhány olyan egyedülálló kiskereskedelmi befektetési lehetőség, amely népszerű lehet a központi elhelyezkedésű, magas minőségű eszközöket kereső befektetők számára.”