365 millió euróval bővült az irodapiac
Az év első felében összesen 365 millió euró értékű iroda-, ipari- és kereskedelemi ingatlanbefektetés valósult meg Budapesten, így 1998-tól a befektetések értéke elérte a 2,8 milliárd eurót ? mondta Tóth István, a CB Richard Ellis (CBRE) piaci elemzője szerdán sajtótájékoztatón Budapesten.
Az ingatlan-tanácsadással foglalkozó CBRE tájékoztatása szerint Budapesten 1991 óta 1,65 millió négyzetméter modern iroda épült. Ebből az első negyedévben 58 ezer, a második negyedévben 57 ezer négyzetméter új irodát adtak át. Míg 2005 egészében 237 ezer négyzetméter irodát vettek bérbe, addig az idei év első felében ez már elérte a 111 ezer négyzetmétert. Az idei évtől újabb fázisába került az irodapiac. A 90-es évek elejétől 2000-ig a kínálat, 2000-től a kereslet, és 2006-tól ismét a kínálat mozgatja a piacot.
A tervezett új kormányzati negyed és a nyomában felszabaduló belvárosi ingatlanok vélhetően nem befolyásolják majd az irodapiacot, mert Budapest belső kerületeiben elsősorban luxuslakásokat és szállodákat, nem pedig irodákat létesítenek – válaszolta az MTI kérdésére Konthur Adrienne, a CBRE ügyvezető igazgatója.
Stagnáltak a bérleti díjak
Az irodapiacon átlagosan 12-14 euró között voltak az első félévben a havi bérleti díjak, a prémium kategóriás épületeknél pedig elérték a 20 eurót. A bérleti díjak lényegében stagnálnak – magyarázta az elemző.
Magyarországon az irodaingatlan piaci befektetők 2006 második negyedévében 6,25 százalékos hozammal számolhattak, míg Varsóban és Prágában – a befektetői bizalom miatt – hosszabb megtérüléssel, 5,5 százalék alatti hozammal is megelégedtek a befektetők. A kisebb befektetői bizalmat jelzi a moszkvai és a szófiai irodaingatlanok átlagosan 10 százalék körüli megtérülési mutatója.
Az intelligens épületek olcsóbbak lehetnek
Az egyik jelentős fejlesztés a sajtótájékoztatón bemutatott új irodaépület, a skandináv tulajdonú ingatlanfejlesztő Kinnarps első budapesti háza, amely közel négymilliárd forint beruházással készült el. Az intelligens, központi vezérlésű ingatlan jelentős üzemeltetési megtakarítást jelent a bérlőnek – mondta István Rita, a svéd cég magyarországi leányvállalatának ügyvezetője. A központi vezérlésű irodaüzemeltetés esetén a villanyszámla 20-30 százalékát lehet megtakarítani és átlagosan mintegy 15 százalékkal csökkenthető az üzemeltetési költség.
A 7530 négyzetméter területű irodaépület 95 százalékát már bérbe adták egyetlen nagy logisztikai cégnek, amelynek neve nem publikus. A korábbi értesülések szerint a MÁV Cargo Zrt. a Váci úti irodaház bérlője