Dinamikus növekedés a budapesti és európai bérlői piacon

A budapesti ingatlanpiac azzal, hogy 5 év után ismét a kínálat vette át a fő szerepet, életciklusának egy új fázisában lépett, derül ki a CB Richard Ellis legfrissebb ingatlanpiaci tanulmányából. Az első fázis volt a leghosszabb, mely közel 10 évig tartott, ezen időszak alatt azonban az építkezések éves szintje 50 ezer négyzetméterről 190 ezerre ugrott.

Mivel az irodák iránti kereslet alakulása nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket ezért 2001-től, a második szakasztól kezdve, visszafogottá vált az irodafejlesztés és igazi áttörést csak a 2003-as év hozott.

Az unióhoz való csatlakozás kapcsán azonban ismét fokozódó igény jelentkezett az iroda bérlés iránt, melynek következtében az utóbbi két évben a kereslet dominált.

2004-2005-ben az irodák iránti kereslet 230,000 négyzetméter feletti rekordszintet produkált, mely természetesen arra ösztönözte a piac szereplőit, hogy újabb építkezéseket, fejlesztéseket hajtsanak végre. A fentieknek köszönhetően az idei első félévben 115,000 négyzetméter új irodát adtak át.

Az elmúlt negyedévben az összes bérelt irodaterület 75,000 négyzetméterrel nőtt, mely az elmúlt 16 év második legmagasabb értéke. A nettó bérbeadottság 46,500 négyzetméteres növekedése pedig 2000 óta a legmagasabb szintet jelentette, míg a negyedéves átlag 30 ezer négyzetméteren áll.

Az európai piacon 2000-ben érte el legmagasabb értékét az irodabérbeadási mutató, ezt követően enyhe visszaesés volt megfigyelhető, azonban az előrejelzések szerint az idei év újra áttörést hozhat. Az előzetes várakozások alapján a második legmagasabb érték várható a 2006-os év végére.

A bérleti díjak változásával kapcsolatban megállapították, hogy előreláthatólag maximum évente 2-3%os áremelkedés várható a következő 4 évben. A befektetési kereslet várhatóan továbbra is erős marad, a teljes aktivitás meghaladhatja a 2005. évit.

A közép-kelet európai piacok
A közép-kelet európai régióban a kínálat növekedése az orosz piacon volt a legdinamikusabb az elmúlt 5 évben, azonban a többi ország sem panaszkodhat, hiszen a teljes régiót tekintve 2000 óta gyakorlatilag megduplázódott a kínálat.

Teljes kihasználatlanságot tekintve Moszkvában az elmúlt 5 évben átlagosan 5%-os szinten maradt a mutató, miközben Budapesten a 2002-es 20%-os szintről 13-14%-osra csökkent, mely kedvezően hat a jövőbeli fejlesztésekre. A teljes régiót tekintve elmondható, hogy megállni látszik a kihasználatlansági mutató csökkenése.

A jövőben várhatóan tovább lassul majd a kihasználatlansági mutató csökkenése, mivel egyrészt a kereslet valószínűsíthetően folytatja növekedését, ezt azonban a kínálati oldal fellendülése kiegyenlíti majd, így jelentős változásra nem számítanak a piacon.