Győztest hírdettek a siófoki 320fok Kulturális Központ építészeti tervpályázatán

Pénteken ünnepélyes eredményhírdetéssel zárult le az a nemzetközi építészeti pályázat, melynek során 64 darab pályamű versengett azért, hogy egy izgalmas építészeti alkotás révén Siófok városa felkerüljön a kortárs építészet, és a kortárs kultúra világtérképére.

A pályázati kiírás értelmében az egykori Kenyérgyár ipari épületében 2007-óta működő 320fok művészeti galéria, egy világszínvonalú építészeti értékeket felmutató, korszerű kulturális, oktatási és technikai központtá épül át 2012-re.

Siófok Város Önkormányzata az év elején hirdetett nemzetközi Építészeti Tervpályázatot a 320fok Művészeti, Oktatási és Technikai Központ, vagyis a hajdani Kenyérgyári épületegyüttes komplex kiépítésére és kulturális centrumként való hasznosítására. A régió kortárs művészeti jelenlétét megalapozó központ 2007 óta szolgáltat helyszínt olyan országos színvonalú kiállításoknak és szakmai rendezvényeknek, melyekkel sikerült Siófokot bekapcsolni a progresszív, kortárs művészeti szcénát támogató és megjelenítő országos helyszínek közé. Az épületegyüttes a nyertes pályázat révén a későbbiekben egy többfunkciós, rugalmasan alakítható kiállítótérrel, egy minden igényt kielégítő galériával, gasztronómiai egységekkel egészülhet ki.

Az épületcsoport újjáépítésének elsődleges célja, hogy Siófok város arculatát meghatározó olyan ikonikus kulturális központ épüljön fel, amely a kortárs építészet és design elveinek szellemében, a lehető legmagasabb színvonalon ad helyet három alapfunkció (művészeti, tudományos, oktatási), illetve a kiegészítő funkciók (gasztronómiai, kereskedelmi) számára. Az I. ütem – cca 6500 m2 épület parkoló – 2012-ig kerül megvalósításra, a II. ütem várhatóan az azt követő maximum 10 éven belül.

A két építészeti ütemben felépíthető, összesen mintegy 3 – 5 milliárd forintos beruházást igénylő, 12, 5 ezer négyzetméter összalapterületű multifunkcionális kulturális épület révén a régió egy olyan intézménnyel gazdagodik, amihez hazai viszonylatnban csak a debreceni MODEM, vagy a pécsi EKF-program múzeumi fejlesztései mérhetőek. A fővárostól mindössze egy órányi autóútra lévő Siófok és a Dél-Balaton-régió a beruházás révén képessé válhat arra, hogy a mindössze három – négy hónap hosszúságú szezon utáni időszakot is tartalmas programmal töltse meg az év mind a 12 hónapjában. Erre reményt ad, hogy az EU-n belől a kulturális célú turizmus aránya dinamikusan növekszik.

A 320fok Művészeti, kulturális, oktatási és technikai központ tervpályázatának pályázati dokumentációját 74 tervező, illetve tervező szervezet vásárolta meg. A nemzetközi tervpályázatra végül az átlaghoz képest kimagasló számban, 64 pályamű érkezett, melyből a bírálóbizottság négyet díjazott, hármat ajánlott a kiíró felé kiemelt megvételre, hetet pedig megvételre, amely munkákban számos részmegoldást figyelemreméltónak talált. Díjjazásra és megvételre a pályázat kiírói összeségében végül 33 millió forintot költöttek el.

Csak az összehasonlítás kedvéért: a pályázaton résztvett pályaművek száma, illetve a díjjak mértéke szinte megegyezik a Magyar Nemzeti Múzeum bővítésére és környezetrendezésére kiírt, nemrégiben lezárult pályázat nagyságrendjével, ami azt jelenti, hogy a szakma megértette a kiírók azon szándékát, hogy nemzetközi mércével mérve is kiemelkedő pályázat alakítsa Siófok és a régió jövőjét.

A pályázat I. díjas pályaműve Tarnóczky Tamás Attila (Építészkohó Kft.) alkotása.


Részlet a Bíráló Bizottság értékeléséből:

A Bíráló Bizottság ikonikusnak és emblematikusnak látta a terv markáns és erőteljes gesztusát, méltányolta az építmény egyediségét és eredetiségét. Az új épület léptéke bátor és arányos. A nagy méret ellenére barátságos viszonyt sejtet a tájjal és a kertvárosi környezettel. Az autópályával való kontaktusa dinamikus, hatásos és emblematikus. A sajátos, tiszta, harmonikus megfogalmazás a művet olyan világítótorony szerepre predesztinálhatja, amely túlmutat a városon és a régión is. Jelképteremtő karaktere és inspiráló működési víziója révén a pályamű kiemelkedő szellemi színvonala mellett a gyakorlati szempontokat (fokozatosság, ütemezhetőség és a gazdaságosság) is szem előtt tartja. Sajátos karakterével a városnak – a régión is túlmutató – emblematikus alkotásává válhat.

A bírálóbizottság elismert építészeti, kulturális szaktekintélyekből állt össze.
Elnöke Prof. Dr. Moravánszky Ákos címzetes egyetemi tanár, az Építészettörténeti- és Elméleti Intézet, illetve a Svájci Művészeti Főiskola tanára.


A pályázat titkára Turányi Gábor DLA Ybl-díjas építész, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem professzora Az Építészeti Kamara küldöttje Fegyverneki Sándor országos főépítész volt.
A Bíráló Bizottság munkájában részt vett Juhász László, a pályázat ötletadója, Király Zoltán építész, Lantay Attila főépítész a Közép-Dunántúli Regionális Államigazgatási Hivatal és az Állami Főépítészi Iroda munkatársa, Ripszám János Ybl díjas építész, Sz. Szilágyi Gábor művészettörténész, a 320fok művészeti igazgatója, Martinkó József építészetkritikus, szerkesztő, újságíró.


Szavazásra nem jogosultak, de aktív konzultánsai voltak a pályázatok elbírálásának Dr. Incze Ádám jogász, Szabó Lajos statikus és Gyurkovics Zoltán épületgépész, és Mátrai Péter építész.