Melyik a jobb hitelmentőöv? A banki vagy az állami?
Több bank saját árfolyam- és kamatvédelmi programot dolgoz ki. Az AXA szakértője szerint az állami és a banki program a együttesen nem igényelhető.
Az AXA már hónapok óta dolgozik egy saját árfolyam- és kamatvédelmi programon, amely augusztus elejétől HitelPajzs néven lesz elérhető az ügyfelek számára. A program nemcsak az árfolyamvédelemre fog koncentrálni, hanem az esetleges kamatemelkedéseket is fiygelemmel kíséri majd –amit nem három évig, hanem a hitel teljes futamidejéig figyel. A Budapest Banknál (BB) is hisznek abban, hogy saját adósvédelmi programjuk megfelelő segítséget nyújthat, így továbbra is ezt ajánlják. Az OTP-nél arról beszéltek, hogy az állami konstrukció várhatóan kiegészíti a meglévő eszközeiket egy olyan megoldással, amely a jelenleg elérhetőnél egy évvel hosszabb könnyített periódust tartalmaz majd. Mindenkinek azt javasolják azonban, hogy csak olyan mértékben kérjen könnyítést, amennyire feltétlenül szüksége van.
Az Ersténél úgy látják, a banki mentőcsomagok iránt folyamatos az igény. Az ügyfeleknek személyre szabott tájékoztatást igyekeznek adni − mondták el, ismertetve a saját megoldásuk, valamint az állami árfolyamrögzítés előnyeit és hátrányait. A törvény megjelenése óta lényegesen nagyobb az érdeklődés, a késedelmes ügyfeleik közel 10 százaléka fordult a bankhoz kérdéssel az állami programmal kapcsolatban. Az MKB-nál úgy látják, a törvény nem zárja ki, hogy az állami rögzítettárfolyam-terméket igénybe vevők a későbbiekben ne részesüljenek banki fizetési könnyítésben, amit biztosítanak is majd ügyfeleik számára. A CIB-nél viszont az érdeklődések számában eddig nem tapasztaltak számottevő erősödést (a bank külön felmérést is végzett az ügyben).
Egy átlagos hitelnél az AXA számításai szerint a három év alatt kamatokkal együtt akár 600-700 ezer forint is felhalmozódhat a gyűjtőszámlán. Ennek törlesztési kötelezettsége a hátralévő futamidőben havi 6-9 ezer forintos pluszt jelenthet. A CIB több variációt is modellezett. Szerintük egy átlagos (6,3 millió forintos) kölcsönnél az árfolyamrögzítő hitel 300−600 ezer forint közé eshet.