Így küzdjünk a penész ellen! Tippek megelőzéshez, és a már kialakult penész végleges eltüntetéséhez

A műanyag nyílászárók elterjedése óta egyre többen küzdenek penésszel, bár ebben egyáltalán nem a nyílászárók a bűnösök, de a vályogházakban is gyakori a penész, különösen, hogy régen ezeket az épületeket alulról nem szigetelték.

Felújított lakás új nyílászárókkal egy külső hőszigetelést kapott társasházban, Németvölgyben

Még több képért kattintson a fotóra!

A penész kialakulásának oka tehát részben építési, szigetelési hibákra vezethető vissza, de az okok között első helyen a nem megfelelő szellőztetés szerepel (erről itt írtunk bővebben), ami egyébként a legjobb módszer a kialakulásának megelőzésére.

Hol telepszik meg a legkönnyebben, és hogyan előzhetjük meg?

Ha egy helyiségben magas a páratartalom, akkor minden olyan felületen, amely hidegebb az adott helyiség levegőjénél lecsapódik a pára, ezáltal penész alakul ki. Így a penész különösen gyakori például a fürdőszobákban, pincékben, de az olyan burkolatok alatt, mint a tapéta, a linóleum vagy a padlószőnyeg is megtelepedhet. A megelőzéshez tehát célszerű ezeket e burkolóanyagokat kerülni, és rendszeresen (naponta legalább kétszer 5 percig sarkig nyitott ablakok mellett) szellőztetni.

Mit tegyünk, ha már kialakult?

A már kialakult penészt nagyon nehéz teljesen eltüntetni, ugyanis spóráinak köszönhetően bármikor újra felütheti a fejét, ha kedvező életfeltételeket talál. Mindazonáltal van néhány házi praktika, és szakértő segítségét is kérhetjük, hogy sikerrel vegyük fel a harcot ellene.

Utólagos alászigetelés, védőkezelést kapott fagerendák és mobilról vezérelhető fűtés egy őriszentpéteri parasztházban.

Még több képért kattintson a fotóra!

Házi szerek és praktikák

Semmiképp se töröljük le! A törléssel nem pusztul el a penészgomba, ellenben elősegítjük a spórák terjedését, így ezt a módszert semmiképp ne alkalmazzuk.

Klór: A kereskedelmi forgalomban kapható penész elleni szerek is klór tartalmúak, ezeket általában spray formában árulják, így könnyen a kezelendő felületre lehet őket permetezni. De házilag is könnyen készíthetünk ilyen szert, ha egy spriccelős flakonba 1:9 arányban hipót és vizet öntünk. Hátránya, hogy nem minden színes festék szereti, van, amelyik elszíneződik a klórtól.

Bórax: A bóraxot hasonlóképpen használhatjuk, előnye a klórral szemben, hogy kevésbé szúrós a szaga és kevésbé maró hatású, illetve nemcsak falon, hanem textíliákon is nagy hatékonysággal használhatjuk. Ha a falról szeretnénk eltüntetni a penészt, 1 liter vízhez keverjünk 2 dl bóraxot, és ezt spricceljük a problémás felületre. Textíliákhoz két pohár forró vizet keverjünk el fél pohár bóraxxal, ezzel dörzsöljük át az anyagot, majd töröljük szárazra.

Szépen felújított panellakás, új nyílászárókkal a XIII. kerületben

Még több képért kattintson a fotóra!

Ecet: Az ecetet hígítatlanul is használhatjuk, és mindenképp 20%-osat válasszunk.

Ammónia: Az ammóniát nem porózus felületeken használhatjuk penész ellen. Fele-fele arányban keverjük el vízzel, 10 percig hagyjuk a felületen, és utána öblítsük le.

Hidrogén-peroxid: A hidrogén-peroxidot hígítatlanul spricceljük a kezelendő felületre, 10 percig hagyjuk hatni, utána szárazon töröljük le.

Szódabikarbóna: A szódabikarbónát szintén a textíliákon használhatjuk sikerrel, mosógépben mosható textíliáknál akár a mosóper mellé is szórhatjuk a szódabikarbónát. De sikerrel alkalmazhatjuk azokban a szekrényekben is, ahonnan a penészt már sikerült eltávolítani, de a dohos szag még megmaradt. Ehhez nincs más dolgunk, csak egy nyitott szódabikarbónás zacskót elhelyezni a szekrényekben.

Teafaolaj: 1 teáskanálnyi teafaolajat keverjünk el egy csésze vízben, és ezt a keveréket permetezzük a kezelendő felületre. Hagyjuk hatni néhány percig, majd töröljük le.

Szellőztetés, szellőztetés és szellőztetés: Hiába minden házi praktika, ha utána továbbra sem szellőztetünk rendszeresen, a penész újból és újból meg fog jelenni. Kevésbé súlyos penészesedés esetén még a szellőztetésen kívül még az is segíthet, ha a helyiség újrafestésekor a festékbe penészölőt is keverünk.

Amikor szakembert kell hívni

Ha a penész minden intézkedésünk ellenére újra és újra megjelenik a falon, a festéket is teljesen vissza kell kaparni, ezt érdemes penészölő oldattal végezni, majd penészölővel kevert vízben feloldani a glettet, és így újraglettelni, ezek után penészölős festékkel újrafesteni.

Ehhez a művelethez mindenképp viseljünk maszkot, védőszemüveget és védőruhát, melyeknek használata, az egyszerűbb házi praktikák bevetésénél sem árt. Illetve, ha ezt már túl nagy falatnak érezzük, hívjunk szakembert. Ha ezek után még mindig visszatér a penész, akkor a falban telepedett meg, és akár statikai problémákat is okozhat. Ilyen esetekben már mindenképp hívjunk szakembert.