A járvány miatt nyakunkon az ellátási láncok automatizálása
A Prologis Research nemrég publikált tanulmányának első részében az ellátási láncok automatizálási helyzetét elemzi. Alább egy rövid összefoglalót adunk a tanulmányból, ami a cikk végén található linkről érhető el teljes terjedelmében.
Az automatizálás és a logisztikai ingatlanpiac – 1. rész: Automatizálás az ellátási láncokban
Az automatizálás a jövőben forradalmasíthatja a logisztikai folyamatokat. A járvány hatására elmúlt hónapok alatt olyan átalakulás zajlott le ezen a területen, amelyről korábban úgy gondoltuk, hogy akár évekig is eltarthat.
A tanulmány első része a raktárak és logisztikai ingatlanok automatizálásának jelenlegi helyzetét, az ezzel összefüggő legfontosabb folyamatokat, és azt vizsgálja, hogy mindez hogyan érinti az épületek tervezését. A lehetőségek bővülésével és a költségek csökkenésével párhuzamosan a beruházások gyorsabb megtérülése is gyorsítja az automatizálással kapcsolatos fejlesztéseket. A Prologis felmérése szerint a folyamatok ütemes fejlődése az alábbi három trendnek köszönhető:
- a koronavírus-járvány miatt növekedett a munkaerő távolmaradása a munkahelyekről;
- a folyamatos technológiai fejlődés új lehetőségeket kínál és csökkenti a költségeket;
- gyors ütemben bővülnek a munkaerőt igénylő tevékenységek, különösen az e-kereskedelemben.
„A fenti folyamatok miatt a logisztikai ügyfelek egy része jelentős összegeket invesztál az automatizálás fejlesztésébe ” – fejti ki Eva van der Plumijm-Kok, a Prologis európai kutatási és stratégiai igazgatója. „Az ingatlanfejlesztésben az automatizálás hozta lehetőségek kiszélesítik a lehetséges logisztikai helyszínek körét, hiszen az automatizálás különböző formái bármilyen modern épületben alkalmazhatók. Úgy tapasztaljuk, hogy az automatizálás fizikai követelményei nem módosítják a működési elavulás mértékét, viszont új, nagyobb termelékenységű helyszíneken lesz lehetőség a fejlesztésekre.”
Jelentős előnyök az ügyfelek számára
Az automatizálási megoldások bevezetése az ügyfeleknek is előnyös, hiszen:
- növeli a munkavállalók biztonságát, a hatékonyságot, javítja a munkaerő-piaci eredményeket;
- csökkenti a működési, a beruházási és a használatba vétellel járó költségeket;
- optimalizálja az ellátási láncokat a jobb helyszínekhez való közelségnek köszönhetően;
- lerövidíti a kiszállítási időt és csökkenti a szállítási költségeket;
- megkönnyíti a közvetlen kiszállítást, hiszen lehetővé teszi a végfelhasználók közelében található,
- kiváló minőségű helyszínek megnyitását.
A teljes riport megtekintéséhez kattintson ide:
E tanulmány soron következő második része az automatizálásnak a keresletre, a jövedelemre és az értékekre gyakorolt hatásaival foglalkozik a logisztikai ingatlanpiacon. Emellett behatóan tárgyalja azt is, hogy melyek azok az ügyfelek, amelyeknél elkerülhetetlen a változtatás vagy nagyobb eséllyel vannak kitéve ilyen hatásoknak.