Robbanás az agglomerációban! Nemcsak Budapest vonzza az új otthonukat keresőket
Egyre nagyobb tömegek vándorolnak az ország észak-nyugati részébe és ott erősen dráguló ingatlanokkal találkoznak, erről korábbi cikkünkben beszámoltunk. Most megnéztük, miért készül robbanás ezen a téren a fővárosi agglomerációban.
A GKI Gazdaságkutató minap közölt elemzése arra a sokak számára talán nem is meglepő eredményre vezetett, hogy az országban mind munkalehetőségek, mind ingatlanárak tekintetében egyre mélyebb a szakadék az észak-nyugati országrész és a déli, dél-keleti, észak-keleti régiók között.
Az egyik legtöbb belföldi bevándorlót vonzó város természetesen Budapest, de ha jobban megvizsgáljuk a GKI belföldi vándorlást ábrázoló térképét, akkor további érdekességeket fedezhetünk fel. Például azt, hogy míg Budapesten 3-10% közötti volt a be- és kivándorlás különbségének aránya a népességhez viszonyítva, addig ez az arány az agglomeráció jelentős részén inkább 10-25% közötti, ami egyértelműen mutatja, hogy az agglomeráció egyes településeire többen költöznek, mint Budapestre.
Forrás: A KSH adatai alapján GKI számítás
Mindez persze nem jelenti azt, hogy az agglomerációban a jobb munkalehetőség és a magasabb jövedelmek vonzanák az embereket, ahogyan azt az SZJA-ban bevallott, nettó reáljövedelmek változását szemléltető térkép is mutatja.
Forrás: A KSH adatai alapján GKI számítás
Az, hogy sokan Budapest helyett inkább az agglomerációba költöznek, egyértelműen az ingatlanáraknak köszönhető. Az agglomerációban lakók közül sokan amúgy is a fővárosban dolgoznak, az elmúlt években bekövetkezett budapesti lakásár robbanásnak köszönhetően pedig sokan költöznek a fővárosból is inkább a környező településekre. Érdekes a KSH térképe is, ami megmutatja, hogy Pest megyében például lényegesen magasabb volt a százezer lakosra jutó épített lakások száma, mint Budapesten.
Forrás: KSH
És akkor még nem számoltunk azokkal, akik az ország déli, dél-keleti, észak-keleti részéből Budapesten munkát vállalva nem engedhetik meg maguknak, hogy a fővárosban vegyenek lakást. Hiszen ahogy arról már korábban írtunk, a déli, dél-keleti, észak-keleti országrészben, egy kisebb településen található, jó állapotú családi házat sem lehet nagyon 10 millió forint feletti áron értékesíteni.
De még az olyan nagyvárosokban, mint Szeged, Debrecen vagy Nyíregyháza (ahol a bevándorlás is legalább olyan számottevő, mint a kivándorlás) sem nagyon lehet egy átlagos lakást 30 millió feletti áron eladni. Nézzük, mire számíthat, aki Budapest helyett inkább az agglomerációban keres új otthont magának.
Míg Budapesten jellemzően még a külső kerületekben sem lehet 300 ezer forintos négyzetméterár alatt lakást kapni, addig a környező településeken az árak jellemzően 200-300 ezer forint között mozognak, melyek közül csak a főváros nyugati határán elhelyezkedő települések (Ürömtől Törökbálintig) jelentenek kivételt.
Az agglomerációban már jó eséllyel indulnak azok, akik maximum 10 millió forintot költhetnek lakásvásárlásra, hacsak nem ragaszkodnak a Budapesttel közvetlenül határos településekhez. Számukra ez az üllői 2+1-es lakás például jó választás lehet.
Még több képért kattintson a fotóra!
Akik kicsit népszerűbb helyre szeretnének költözni, azoknak már mélyebben kell a zsebükbe nyúlni, 11 millió forint alatt nem is érdemes próbálkozni, 13 millió forintért viszont már ilyen szép kis lakást lehet kapni amerikai konyhával, 1 hálószobával Vecsésen.
Még több képért kattintson a fotóra!
Kicsivel 15 millió forint felett pedig akár ez a szigetszentmiklósi 1+2-es lakás is megvásárolható.
Még több képért kattintson a fotóra!
Nem sokkal 20 millió forint alatt pedig ilyen gyönyörű otthon tulajdonosa is lehet valaki Budakeszin.
Még több képért kattintson a fotóra!
Ha kicsivel több, mint 20 millió forintot tudunk a vásárlásra szánni, akkor érdemes ennek a gyönyörű mogyoródi családi háznak a felső szintjén kialakított 2+1 szobás lakást megnézni.
Még több képért kattintson a fotóra!
25 és 30 millió forint között pedig választhatjuk ezt a gyönyörű pomázi lakást, ahonnan a HÉV-nek köszönhetően nagyon jó a közlekedés a fővárosba.
Még több képért kattintson a fotóra!