Durván dráguló lakásokat találnak az Észak-Nyugatra indult tömegek

Tömegek tartanak Magyarország észak-nyugati körzetei felé, a GKI pár napja számokkal is alátámasztotta ezt. Azt már mi tesszük hozzá, hogy az ingatlanpiacon a kereslet erős árfelhajtó hatású az országnak ebben a sarkában, a lakások durván drágulnak arrafelé.

Az ország egyre inkább két részre szakad, és folyamatosan nő a különbség a jó munkahelyeket kínáló és a munkanélküliséggel küzdő települések között. A tendencia természetesen nem új, de a szakadék egyre mélyül, és a röghöz kötöttnek mondott magyarok közül sokan indulnak el nemcsak külföldre, hanem országon belül is – tudhatjuk meg a GKI legfrissebb jelentéséből.

Kép forrása: gyor.hu

A GKI Gazdaságkutató Zrt. legutóbb közreadott elemzésében településenként vizsgálta, a népesség változását, az oda- illetve elvándorlók arányát, és az SZJA-ban bevallott nettó reáljövedelmek változását.

Forrás: KSH adatai alapján GKI számítás

Az elemzés nem meglepő módon arra világított rá, hogy míg az ország észak-nyugati részén és a fővárosban nőtt a népesség, addig a déli, dél-keleti és észak-keleti országrészen nagymértékben csökkent. A népesség változását természetesen több tényező is befolyásolja, egyrészt a természetes szaporodás/fogyás, másrészt a belső- és külső migráció, melyek közül a belső migráció súlya meghatározó, amit a lakosságszámmal való szoros kapcsolatot is mutat (0,931).

Forrás: KSH adatai alapján GKI számítás

Hasonló eredményt mutatott a nettó reáljövedelmek vizsgálata is, így egyértelműen kimondható, hogy a jobb munkalehetőség, és a magasabb bérek a belső migráció fő mozgatórugói. Amire természetesen az ingatlanpiac is érzékenyen reagál.

Forrás: A NAV adatai alapján GKI számítás

A válság után talpra álló lakáspiacon ugyanis rendkívüli módon elszálltak az ingatlanárak Budapesten és az ország észak-nyugati, határmenti vidékein, míg az ország többi részén jó esetben csak kisebb mértékű áremelkedés következett be, ám sok helyen még mindig stagnálnak az árak.

Az ország ezen részeiben természetesen az épített lakások számának lényegesen magasabb aránya is megfigyelhető 2017 I. negyedévében, ahogyan az a KSH térképén látható.

Éppen ezért nagyon meg kell gondolnia annak, aki elindul Észak-Nyugatra szerencsét próbálni, hiszen a jobb munkalehetőségekkel és a magasabb jövedelmekkel a magasabb ingatlanárak is együtt járnak. Így nagyon valószínű, hogy ha sikerül is eladni a jelenlegi lakóingatlant, annak áráért csak egy jóval kisebb, vagy rosszabb állapotú, vagy rosszabb környéken elhelyezkedő ingatlant kaphatunk cserébe. Ha egyáltalán kapunk valamit, és nem kényszerülünk lakást bérelni. Sajnos ebben az esetben sem járunk sokkal jobban, hiszen ezeken a településeken a bérleti díjak is jóval magasabbak, de nézzük, meg ezt egy konkrét példán keresztül.

Az elemzés szerint az országban Miskolcon esett a népességszám a legnagyobb mértékben, összesen 12 ezer fővel 2007 óta. Nézzük, mire számíthat, aki egy miskolci családi házból szeretne Budapestre, vagy az osztrák határ mellé költözni.

Tételezzük fel, hogy az illető rendelkezik egy átlagosnak mondható, jó állapotú családi házzal Miskolcon, ahol az átlag kínálati ár 161 ezer forint négyzetméterenként. Ha sikerül legalább átlagáron vevőt találnia a 80-100 négyzetméteres házikójára, akkor egyből 12-16 millió forint közötti összeg üti a markát. Mit kaphat ebből a fővárosban vagy az ország észak-nyugati felében?

Bármily meglepő, de Budapesten akár belvárosi lakást is kaphatunk ezért az összegért, persze csak egyszobásat, és csak a legritkább esetben olyan jó állapotút, mint ez a Józsefvárosi lakás.

Még több képért kattintson a fotóra!

Aki viszont egy családi házat hagy hátra a magasabb életszínvonal reményében, az vélhetően családdal költözik, tehát nagyobb lakásra lenne szüksége. Ebben az árkategóriában azonban másfél, kétszobás lakásnál nagyobbra ne is számítson, arra is csak a külső kerületekben. Ez a XX. kerületi, jelenleg irodaként használt, kétszobás lakás például jó választás lehet.

Még több képért kattintson a fotóra!

De nézzük, mi a helyzet Győrben! Itt már 1+2-es vagy 2+1-es lakásokat is találhatunk ebben az árkategóriában, ha nem bánjuk, hogy valamelyik lakótelep panellakásába kell költöznünk. Ezek természetesen nincsenek épp a belvárosban, de ebből a Marcalváros II-ben található lakásból még mindig könnyebb lehet bejutni, mint Budapest valamely külső kerületéből a belvárosba. A lakás ráadásul jó állapotú, és egyedül a fürdőszobája szorul felújításra.

Még több képért kattintson a fotóra!

Sopronban ebben az árfekvésben már csak zömében egyszobás lakásokat találunk, ez az aranyhegyi lakás például kitűnő vétel lehet.

Még több képért kattintson a fotóra!

De azért akad egy-két kétszobás vagy 1+2, 2+1 szobás lakás is, mint például ez a 3. emeleti panel a Jereván lakótelepen.

Még több képért kattintson a fotóra!