Tölgy, fenyő vagy laminált? Drágább és olcsóbb bútorok pro és kontra

Alapvetően nem árulunk el nagy újdonságot azzal, ha elmondjuk, hogy a fából készült bútorok lényegesen jobb minőségűek és persze drágábbak is laminált lapokból készült társaiknál, mint ahogy azzal sem, hogy a fabútorok közül a fenyő a legolcsóbb, természetesen nem hiába. De mit kell tudnunk még a különböző bútorokhoz használt alapanyagokról, és milyen más opciók vannak? Mai posztunkban ezt a témakört járjuk körbe.

Kép forrása: yodersfurnitureohio.com

Tömörfa bútorok

A tömörfa bútorok természetesen a legjobb minőségűek, évtizedekig, sőt akár több, mint 100 évig is kitarthatnak. Fa bútor vásárlásánál azonban érdemes megnézni, hogy az egész bútor vagy csak bizonyos részei készültek-e fából. Egyetlen hátrányuk, hogy bizony drágák.

Álomszép lakás egyedi tömörfa bútorokkal Keszthelyen

Még több képért kattintson a fotóra!

Keményfa bútorok

Keményfának nevezünk minden lassan növő fafajtát. Ezeknek a fáknak a jellegzetessége, hogy maga a faanyag szerkezete sokkal „sűrűbb”, ahogy a neve is utal rá keményebb, így kevésbé sérülékeny. Bútorgyártáshoz használt tipikus keményfa fajták az olyan klasszikusok, mint a tölgy vagy a bükk, illetve a ritkábban használt dió, cseresznye, akác, gyertyán, ében vagy a kőris.

Puhafa bútorok

Puhafának nevezzük a gyorsan növő fafajtákat, melyeknek szerkezete sokkal „ritkább”, puhább. A puhafákból készült bútorok már sérülékenyebbek, viszont lényegesen olcsóbbak, mint keményfából készült társaik.

Puhafák közül elsősorban a fenyőféléket használják bútorgyártásra, közülük is leggyakrabban a lucfenyőt vagy a borovi fenyőt. A borovi fenyőnek sokkal hosszabb az élettartama, ezt elsősorban a magas gyantatartalmának, másodsorban sűrűbb szerkezetének (már majdnem a keményfák közé is sorolható) köszönheti. A borovi fenyő természetesen lényegesen drágább a lucfenyőnél. Bár hazánkban ritka, külföldön más puhafa fajtákat is használnak bútorgyártáshoz, úgymint a jegenyefenyőt, a nyárfát, a cédrust, vagy ciprust.

Egyedi kialakítású panellakás külön megvásárolható fenyőbútorokkal Miskolcon

Még több képért kattintson a fotóra!

Hazánkban nem honos fajták

Kevés helyen lehet kapni, és igen borsos áron kínálják azokat a bútorokat, melyeket hazánkban nem honos, elsősorban trópusi országokból származó fafajtákból készítenek. A legtöbb ilyen fafajta egyébként kiváló tulajdonságokkal rendelkező keményfa, és strapabíró is, a klímaváltozás azonban károkat okozhat ezekben az anyagokban.

Különösen a trópusi, párás levegőhöz szokott fafajtáknál fordulhat elő, hogy a nálunk megszokott, jóval szárazabb levegőn megrepedeznek vagy megvetemednek. A bútorgyártáshoz használt trópusi fafajták közül a legismertebbek a mahagóni és a teakfa, de a mexikói fenyő, a kelet-indiai rózsafa vagy a wenge is egyre ismertebb hazánkban.

Kép forrása: fabmart.com

Rétegelt lemez vagy furnér

A furnér könnyű megmunkálhatósága miatt a bútoripar egyik legkedveltebb alapanyaga. Lényegében egymáshoz ragasztott tömörfa lapokból áll, de a tömörfánál lényegesen olcsóbb. Strapabírónak igencsak strapabíró, a klimatikus változásokat például jobban bírja, mint a tömörfa, de annál mégiscsak gyengébb minőségű. További hátránya, hogy ragasztásához pedig gyakran illékony szerves vegyületeket tartalmazó ragasztót használnak.

MDF lap

Az MDF lap elnevezés voltaképpen közepes sűrűségű farostlemezt jelent. Ezeket a farostlemezeket általában fa hulladékból (legtöbbször faforgácsból) készítik gyantával elkeverve. Ezt a keveréket préselik lapokká, majd fából készült, vagy laminált borítást kapnak.

Az MDF lapok a furnérnál is olcsóbbak, viszont sokkal több káros anyagot használnak az előállításukhoz. A bútorgyártásban használt alapanyagok közül az MDF lapok bocsájtják a legtöbb formaldehidet a levegőbe. További hátrányai, hogy nem nagyon bírják a nedvességet, és a csavarok is könnyen kilazulnak bennük.

Laminált bútorlap

A laminált bútorlap lényegében az MDF lapokhoz hasonlóan készül, azzal a különbséggel, hogy nagyobb forgácsdarabokat használnak fel hozzá. Előnye, hogy ez a létező legolcsóbb bútoralapanyag, hátránya, hogy az összes többinél sokkal rosszabb minőségű, és sok káros anyagot tartalmaz, és az MDF lapokhoz hasonlóan a csavarok is könnyen kilazulnak benne, illetve könnyen sérül a laminálás, ami után a bútorlap a nedvességet sem bírja.