3 érv a beltéri tolóajtók mellett
A beltéri tolóajtók és a hagyományos ajtók egyaránt rendelkeznek előnyökkel – de a választás előtt néhány megfontolandó szempontot mindenképpen érdemes meghallgatni.
Át kell gondolnunk, hogy hova tervezzük az ajtó elhelyezését, hiszen alapvetően ezen múlik, hogy tolóajtóban vagy hagyományos ajtóban gondolkozzunk. Nem csak a rendelkezésre álló hely a fontos, hiszen döntenünk kell az ajtó felfüggesztési, működési megoldásain, az ajtó anyagán, de a design, a fény biztosítása is felmerül. Ezek fontos szempontok egy beltéri tolóajtó tervezésénél.
Érvek a beltéri tolóajtó mellett
Az alapvető, hogy a tolóajtónak mindazt tudnia kell, amit a hagyományos ajtó is tud, tehát a precíz záródás, a hang- és hőszigetelés ekkor is elvárás. De lássuk azokat az előnyöket, amelyek a tolóajtó mellett szólhatnak:
- Helykihasználás
- Egyedi design megoldások, térelválasztás
- Nincs több ajtócsapódás
A divat furcsa dolog és ki tud termelni olyan megoldásokat is, amelyek alapvetően nem jutnának eszünkbe. A tolóajtók is sok alkalommal váltak már divattá, építették be azokat olyan helyre, ahol a hagyományos ajtók is megfelelő megoldást jelentettek volna. De a divat már csak ilyen.
Például a csak üvegből készített, színezett, képeket, más díszítő elemeket tartalmazó tolóajtók már az alap funkción jóval túlmutató lakásberendezési megoldást képviselnek.
Milyen tolóajtók közül választhatunk?
A legtöbb alkalommal akkor merül fel a tolóajtó alkalmazásának az ötlete, ha nincs elegendő hely a hagyományos ajtó használatához. De lássuk, hogy ha tolóajtó, akkor miből is választhatunk.
A tolóajtókat két fő csoportba sorolhatjuk:
- a tolóajtó a fal előtt tolható el azzal párhuzamosan, ezt a tolóajtót fal előtt futó tolóajtónak
- a falban kialakított fülkébe tolják az ajtólapokat, ez a típus a falba futó tolóajtó. Ez a megoldás a praktikusabb és elegánsabb, azonban ezt már az építkezés során előre meg kell tervezni, hiszen az utólagos kialakítása nagyobb munka.
A kisebb alapterületű lakások esetében már nem csak az ajtók, hanem a bútorok, a különváló életterek kialakításakor mindennek a helyét előre meg kell tervezni. A tolóajtó használata ilyen esetben mindenképpen felmerül és jó szolgálatot tehet, mivel így lehet a legtöbb teret megnyerni.
Fontos a beltéri tolóajtó tervezése során az anyag kérdése, hiszen ma már hatalmas a választék: nem csak a fentiekben már említett üveg ötletekre gondolhatunk, hanem például az ajtó súlyának csökkentése érdekében választhatunk műanyag és fémmel kombinált ajtó megoldásokat is.
A harmonikaajtó is szóba jöhet
Általában olyan helyen, ahol a hő- és hangszigetelés kevésbé fontos, felmerülhet egy egyszerűbb, olcsóbb harmonikaajtó alkalmazása is. Azonban látnunk kell, hogy a minőséget itt is meg kell fizetni, a masszívabb, pontosabb és tartósabb harmonikaajtót magasabb ár jellemzi.
A harmonikaajtóknak is két változata van, az egyik esetben minden egyes elem a függőleges tengelye mentén egy ponton fel van függesztve, és a harmonikaajtó egy sínen gurul, a teljes nyitáskor pedig a harmonikaajtó szárnyak egymásra záródnak. A másik megoldásnál a nyílást lényegében több kis ajtószárnyra bontjuk, ezeket szintén felfüggesztjük, és hogy teljesen egymásra tolhatóak legyenek, még a szárnyakon belül is két lamellát alakítunk ki. Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy ha van megfelelő falvastagság, akkor a harmonikaajtó szárnyak teljesen becsukhatóak a falban.
Minden esetben érdemes már az ötletelés szakaszában szakemberhez fordulni és vele közösen átgondolni a lehetőségeket.