Újpest: toronyházak és lakóparkok

Emblematikus fejlesztések helyszíne lesz a következő időszakban Újpest. A bőrgyár helyén négy toronyépület, Káposztásmegyeren szálloda, vízi park és uszoda együttese épül, s megújul a Petőfi laktanya hajdani területe. Utóbbiról egyelőre csak azt tudni, bevásárló- és szórakoztató központ biztos nem lesz itt, ahogy a kerület más pontjain sem.

Ha számba vesszük a következő időszak jelentősebb újpesti beruházásait, bátran kijelenthetjük: soha nem látott, nagyszabású projektek valósulnak meg az észak-budapesti kerületben. Nem egy milliárdos költségvetésű beruházáshoz fognak hozzá rövidesen, s régi adósságot rendeznek a városrész több pontján.

Így megújulhat például a IV. kerület centruma, ami időszerű is: a 100-120 éve beépült terület felett elhaladt az idő, az itteni épületek rehabilitációra szorulnak. Újpest városközpontjának rehabilitációját évek óta tervezi a kerület vezetése, most úgy tűnik, néhány hónap múlva döntés születhet az új arculat milyenségéről.

Három irányvonal került szóba, ezek közül ősszel választjuk ki azt, amelyiket a leginkább megvalósításra érdemesnek tartunk, s azt követően kiírjuk a pályázatot – tájékoztatott Újpest polgármestere. Derce Tamás hozzátette: mindaddig, amíg az építészeti irány nincs kijelölve, nem állítják össze a pontos teendőket sem. Az biztos, hogy a pénz nem lehet akadálya a városközpont megújulásának – szögezte le a polgármester, hozzátéve, hogy nem csupán kerületi forrásból finanszírozzák majd a nagyszabású projektet, hanem szándékaik szerint uniós támogatást is igénybe vesznek majd. A megújult centrum több generációt szolgál majd. A piac környéke, az Árpád út és István út kereszteződése, a Városháza közvetlen környezete, sőt, maga a metróvégállomás is megszépül.

Az előkészítés több éve folyik, ma már bizonyos részeken a bontáshoz is hozzákezdtek, a használhatatlannak ítélt régi házakat a föld színével teszik egyenlővé. A városközpont rehabilitációja során nem egyszerűen az épületek felújításáról, újak építéséről van szó, hanem átgondolják a városközpont működését is, például azt, hogy hol legyen sétáló utca, hol pedig parkolóház vagy épp mélygarázs. A kivitelezéshez várhatóan 2008 tavaszán kezdenek hozzá, s ha minden jól megy, 2012-re készül el az új városcentrum. Egyedülálló kincs egyébként, hogy Újpesten a Nagytemplom, a Városháza és a piac, azaz a klasszikus agóra részei mind egymás szomszédságában találhatók, s ezt meg kell őrizni a jövőben is – jelentette ki Derce Tamás.

Újpesten épülhetnek meg Budapest első igazi lakó-toronyházai. A fővárosi önkormányzat ugyanis mentességet adott az ezt tiltó rendelet alól az egykori Táncsics bőrgyár területére tervezett beruházással kapcsolatosan, ahol 1200 lakás építése kapott zöld utat. Itt négy toronyház áll majd a Váci út szélén, de lesznek alacsonyabb épületek is. A három ütemben épülő projekt első etapjában két kevésbé magas ház épül a Váci út-József Attila út Árpád út határolta területen, ezek két év múlva lesznek beköltözhetők.
Hosszú évek után végre rendeződik a városszéli Petőfi laktanya (Flotilla) sorsa is. Nemrég írta ki az önkormányzat a pályázatot a terület hasznosítására, ám egyelőre nincs konkrét elképzelés arról, miként funkcionál majd az egykori honvédségi ingatlan. Annál inkább lehet tudni azt, mi nem épülhet itt: bevásárló-, illetve szórakoztató központ létesítését nem pártolja a helyhatóság vezetése.

A IV. kerület ugyanis hagyományosan a kisiparosok és kiskereskedők városrésze, az itt dolgozó kisvállalkozók érdekét védeni kell, ahogy beszállítóikét is, ezért bevásárlóközpont sem a Petőfi laktanya helyére, sem máshová nem épülhet a kerületben – szögezte le a polgármester.
Meghiúsult az a terv is, hogy 1600 lakást építsenek a 10 hektáros területre, az ugyanis a túlzott zsúfoltság veszélye miatt nem nyerte el a helyhatóság tetszését. Ha minden jól halad, 1-1,5 hónap múlva kiderül, milyen funkciót kap a hajdani laktanya, amelynek területe ma egyharmad részben az önkormányzaté, kétharmad részben pedig az államé. A Petőfi laktanya vételárából a számítások szerint 1 milliárd forinttal gazdagodik a kerület.

Újpesten azonban nem ez az egyetlen hely, ahol él a lakásszámot illető megkötés, minden egyes építkezést megelőzően a városfejlesztési bizottságnak kell hozzájárulnia a tervezett lakások számához, és sok esetben csak a kérelmezettnél kevesebb lakóegység építése kap zöld utat a testülettől. Az élhető környezet megőrzése érdekében nem bólintanak rá a túlságosan sok albetétet magába foglaló projektekre sem, igyekeznek inkább a lakások alapterületét növelni, még annak árán is, hogy az adott telket valamivel alacsonyabb áron tudja értékesíteni az önkormányzat.
A jövőben egyébként sokkal inkább a városrehabilitációra koncentrálnak majd a kerületben. Az önkormányzat 300 bérlakást épített az elmúlt nyolc esztendőben, s ezzel több mint 2600 lakás van a birtokában. Közülük viszonylag sok rossz állapotú, 800-1000 szanálásra érett. Ezek a kerület három különböző pontján koncentráltan találhatóak, s közülük az egyik terület kiürítéséről és bontásáról tárgyalásokat folytat az önkormányzat egy külső céggel. Ha minden a tervek szerint halad, hamarosan megkezdődhet az élhetetlen otthonok kiürítése, és tömbök egésze újulhat meg

A befektetők persze nem csupán a lakásépítés terén érdeklődnek az észak-pesti városrész iránt, sokan választják telephelyül az itteni ipari parkot is. Sőt, a Népsziget újpesti része is vonzaná a vállalkozó kedvű beruházókat, ezt azonban a kerület vezetése amennyire csak lehet, szeretné elkerülni.

Újpesten eddig nem sok A kategóriás bérirodaház épült – szám szerint egy, a 2700 négyzetméteres Árpád Point -, de már készül egy újabb, ahol 10 euró lesz egy négyzetméter bérleti díja a négyemeletes épületben. A központban 19,2 millió forintot kérnek egy most épülő ház földszintjén készülő 64 négyzetméteres irodáért, a Zrínyi utcában pedig egy 49 négyzetméteres épülő lakást ajánl irodaként tulajdonosa, s akinek megfelel ez, annak 17,5 millió forintot kell letennie az asztalra. Egy B kategóriás irodaház is gazdát keres: a 800 négyzetméternyi területnek 180 millió forint az ára egy 1900-as évek elején épült klasszicista épületben. Ugyanebben a házban bérelni is lehet a helyiségeket, méghozzá négyzetméterenként havi 7-8 euróért. A bérleti piacon egy 270 négyzetméteres területért havi 500 ezer forintot kérnek egy Árpád úti ingatlanban.

Ipari ingatlanokban bővelkedik Újpest, aki olcsót keres a kerületben, a Lőrinc utca környékén kell szétnéznie. Itt akár 25 millió forintért is kapható egy 300 négyzetméteres épület. Nem meglepő, hogy a legtöbbet a Váci út menti ipari területekért kérnek. Itt 790 millió forintért adna túl tulajdonosa egy 6500 négyzetméteres telken álló 2700 négyzetméteres ötszintes épületen, amelyben jelenleg autószalonok és szerviz működik. Jóval kijjebb, az Ipari park utcában egy csaknem ekkora telken álló 1200 négyzetméteres épület vételára 330 millió.

A kereskedelmi ingatlanok piacán természetesen a városközponti részen a legélénkebb a kereslet és a kínálat. Az Árpád úton például egy 45 négyzetméteres üzlethelyiségnek 14 millió forint az ára, egy hat négyzetméterrel nagyobb üzlet pedig 2 millióval kerül többe. Ezen a részen, az Árpád és a Munkásotthon utca közötti passzázson a legkülönbözőbb méretű üzlethelyiségek eladók, a kisebbek, 30 négyzetméteresek ára 10 millió forint alatt van. Az Árpád útnál egy kicsit távolabb innen egy ötéves téglaházban lévő egy 46 négyzetméteres utcai bejáratú üzlethelyiségért 16,9 millió forintot szeretne kapni birtokosa. Egy 400 négyzetméteres családi házat kereskedelmi célra szán eladója, ennek 80 millió forint a kínálati ára.

Lakások, lakosok

A IV. kerület iránt a szigorú helyi szabályozás ellenére erőteljesen érdeklődnek a lakásfejlesztők, megszámlálhatatlanul sok helyen folynak építkezések. Az elmúlt tíz esztendőben nagyjából 2000 lakás épült a kerületben, jobbára a féltucatnyi lakóparkban (Juharliget, Homoktövis, Nagyváradi Liget, Napliget, Megyer lakópark). Csak Káposztásmegyeren és csak az elmúlt három esztendőben 800 társas-, sor- és ikerház nőtt ki a földből. Itt évek óta egy új lakóövezet épül a lakótelep szomszédságában: a Homoktövis Lakóparkban sorházak és társasházi lakások egyaránt találhatók, azonnal beköltözhetőek is. A társasházi lakások között például egy 72 négyzetméteresért 21,5 millió forintot kérnek, egy 52 négyzetméteresnek pedig 16 millió forint az ára. A sorházakat inkább a tehetőseknek szánják, hiszen 40-42 millió forintért várnak gazdára a négy, négy és fél szobás házrészek. Idén még három ütemet adnak át, s a jövő évi kettővel 2007 nyarára lesz teljes a lakópark. Errefelé azonban hamarosan véget érnek az építkezések, mivel a helyhatóság tervei szerint újabb beruházások, további ütemek nem kapnak zöld utat.

Újpest központjában is zajlik az élet, az Árpád úton például jelenleg is féltucatnyi beruházáson dolgoznak. A Mesternívó Kft. az elmúlt években 700 lakást adott át, 2000-ben a városházával szembeni Kassai udvarral a városrehabilitációból is kivették a részüket. A XIII. kerületben nevet szerzett AL Holding is megjelent Újpesten: a Tél utcában 264 lakást adtak át és el a tavalyi évben, a jóval kisebb Fórum Házat viszont csak két hónappal ezelőtt fejezték be. Az év végére készül el a József Attila ház, amelyben 1+ félszobás, illetve 1+2 félszobás lakásokat alakítanak ki. Utóbbiért 56 négyzetméteren 19,2 millió forintot kell letenni az asztalra.
A Csíksomlyó utcában épített Harmónia Park márciustól beköltözhető, egy 46 négyzetmétere lakás ára 14,8, a legnagyobb, azaz 85 négyzetméteresért pedig 24,5 millió forintot kell fizetni