Sörmúzeum és felhőkarcolók: új fazont kap a főváros

Folytatódik Budapest arculatának újrarajzolása, amihez mind a főváros önkormányzatai, mind a magánbefektetők hozzájárulnak. A beruházások eredményeként a Hungária körút kaphat az eddigieknél hangsúlyosabb szerepet a főváros életében, de a Duna mentén is felpezsdülhet az élet. Soha ilyen sok pláza és negyed nem fog épülni, mint most.

dén több olyan nagy horderejű ingatlanfejlesztés is indul vagy már folyik Budapesten, ami alapvető hatással lesz nem csak a környéken élők, de akár egy egész városrész életére, s ez a változás nem csupán átmeneti, az építkezés idejére szól majd. Egy több száz lakásos lakópark, egy új bevásárlóközpont vagy egy nagyobb irodaház nem csupán a kivitelezés alatt van hatással a környék forgalmára, hanem elkészülte után is. A lakóparkba beköltöző új családok, az irodaházba dolgozni járók vagy a bevásárlóközpont látogatói egy ilyen jelentősebb beruházás esetén mind komoly mértékben növelik a forgalmat.
Vácias lesz a Hungária?

Ingatlanpiaci szakemberek szerint a nagyobb fejlesztések szempontjából ma még jobbára mellőzött Hungária körút az elkövetkező egy-két évben olyanná válhat, mint ma a Váci út. Néhány irodaház ugyan már épült itt, ám a tőkekoncentráció messze nem érte még el azt az értéket, mint az észak–déli irodafolyosó esetében.

A Hungária körút leghamarabb átalakuló területe a Kerepesi úti kereszteződés lesz, ahol már az idén is komoly változásokra lehet számítani. Itt épül például a tervek szerint őszre elkészülő Arena Plaza, ami egyébként az egyetlen budapesti bevásárlóközpont, melyet 2007-ben átadnak. Kelet-Közép-Európa legnagyobb ilyen jellegű létesítményére mintegy 200 millió eurót költ a beruházó Plaza Centers.
Újabb multiplex

Az épület alapterülete 180 ezer négyzetméter lesz, itt kap helyet a legnagyobb multiplex mozi is, összesen 21 teremmel, a parkolóházban pedig 2800 autó elhelyezésére lesz lehetőség. Ugyancsak itt épül a Raiffeisen Ingatlan Kft. 15 milliárd forintos fejlesztésében megvalósuló Arena Corner irodaház. A 2007 második negyedévére elkészülő épület bruttó össz-alapterülete 47 ezer négyzetméter.

A Kerepesi út és a Stróbl Alajos utca által határolt területen építi fel háromcsillagos szállodáját az Európai Építő Zrt. A közel kétmilliárd forintos beruházás eredményeként idén augusztusra elkészülő hotelben 120 szoba lesz. A társaság ugyanerre a telekre szeretne majd felépíteni egy 40 emeletes, 120 méteres iroda- és lakóházat is, bár erre a jelenlegi magassági korlátozások miatt egyelőre nincs lehetősége.

Az új lakások piacán az utóbbi időben jellemző értékesítési nehézségek hatására tavaly felgyorsult a szektor koncentrációja. Ez egyebek mellett abban is megmutatkozik, hogy nő az egy beruházáson belüli lakásszám: tavaly 50 százalékkal, a 2005-ös húszról harmincra emelkedett az olyan átadott fejlesztések száma, amely százlakásosnál nagyobb volt.
Öbölháború: Fadesa és Autoker

Gőzerővel építkezik például a Duna-parton, a Foka-öbölben az Autóker. A csoport jelenleg mintegy 100 ezer négyzetméteren munkálkodik, a Marina Part első félezer lakását már tavaly átadták, míg a harmadik ütemben megvalósuló 350 új otthon várhatóan idén tavasszal készül el.

A terület beépítése ráadásul nemrég komolyan felgyorsult, hiszen az Autóker értékesítette a Marina Part déli 8 hektáros üres telkét a spanyol Fadesa ingatlanbefektetőnek, s a két cég most egymással párhuzamosan építi a lakóházakat, parkokat és közterületeket. Innen egy ugrásra, a Duna Plaza mögött építkezik a Prestige fejlesztői csoport, amely 5-7 éven belül, 100 milliárd forintos beruházással egy új városközpontot alakít ki a területen.

A beruházó többek között luxuslakásokat, irodákat, szállodát, szórakoztató- és szabadidőközpontot épít fel a Duna-parton. A lakásfejlesztők kedvenc terepének számító XIII. kerületben építkezik az Sl Group is. A társaság a Szegedi út és a Reitter Ferenc utca sarkán, egy egykori ipari területen építi Narancsliget nevű lakóparkját, melyben 600 új lakást, valamint irodákat és üzlethelyiségeket alakít ki. Az 50 millió eurós beruházás első, 100 lakásos ütemével idén szeptemberre szeretne végezni a fejlesztő.

Bár a nagyobb, egybefüggő fejlesztési területek rohamosan fogynak Budapesten, azért van még jó pár olyan ingatlan, amelyen az elkövetkező években új városközpont kialakítását tervezi egy-egy beruházó. A leendő kormányzati negyed helyszínéért vívott csatában ugyan alulmaradt a Futureal, de ettől még nem áll meg az élet a VIII. kerületben épülő Corvin sétányon, ahol az ingatlanfejlesztő-csoport szerint mintegy tíz év alatt, közel 140 milliárd forintból többek között 150-250 ezer négyzetméter irodát, 3 ezer új lakást, valamint üzlethelyiségeket és szállodát építenek a területre.

Hasonló a helyzet az Öböl XI. Kft.-nél, amely a főváros XI. kerületében, a Kopaszi-gát környékén dolgozik egy több mint 70 hektáros terület hasznosításán. A társaság a több tíz milliárd forintos beruházás keretében szállodákat, lakásokat, irodákat, szórakoztatóközpontot, éttermeket épít fel a területen.

Ugyancsak több tízmilliárd forintos beruházással számol a spanyol Fadesa-csoport a Csepel-sziget északi csücskében. Bár a konkrét tervek még nem ismertek, annyi már biztosan tudható, hogy iroda- és lakóházak biztosan lesznek az erre a 80 hektáros területre megálmodott új városrészben.
Kőbánya: sör és kaszinó

Grandiózus terveket dédelget a volt Kőbányai Sörgyár egyik használaton kívüli telepének megújítására a kőbányai önkormányzat. A helyhatóság tervei szerint a 20 hektáros területen 90-110 milliárd forintból 250 ezer négyzetméter össz-alapterületű épületegyüttest építtetnének fel vállalkozói tőke bevonásával.

A szórakoztató és kulturális negyed mellett lakások, üzletek, éttermek és két szálloda is helyet kapna, míg a telek alatt húzódó húsz kilométeres pincerendszerben barlangfürdő, szórakoztató egységek, kaszinók és egy sörmúzeum is létrejönne. A tervek szerint áprilisra elkészül a területre vonatkozó tőkebevonási terv, amire nemzetközi tendert írnak ki.