Minimál fogyasztás a magyaroknál

A kiskereskedelmi forgalom volumene májusban 2,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal. Áprilisban 2,8 százalékos volt a forgalom esése. A májusi csökkenésben az üzemanyagtöltő állomások, valamint a bútor- és műszakicikk-üzletek eladásainak visszaesése játszott meghatározó szerepet.

Az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal mérséklődött a forgalom, míg áprilisban 1,0 százalékos volt a havi visszaesés.

Az év első öt hónapjában a kiskereskedelmi forgalom 1,0 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben idén májusban 668 milliárd forint, az év első öt hónapjában 3103 milliárd forint értékű forgalom realizálódott.

Az élelmiszer-értékesítés az átlagosnál mérsékeltebben, 0,3 százalékkal csökkent májusban a naptárhatástól megtisztított adatok szerint, az év első öt hónapjában viszont 0,6 százalékkal nőtt. A nem élelmiszerjellegű termékek forgalmának éves csökkenése az áprilisi 3,6 százalékosról 4,9 százalékosra gyorsult.

A bútorok és műszaki cikkek értékesítése 12,8 százalékkal csökkent tavaly májushoz képest, az illatszereké viszont 8,4 százalékkal, a használtcikkeké 2,2 százalékkal – november óta a legnagyobb ütemben – nőtt.

Az üzemanyagtöltő állomások értékesítése – a magas üzemanyagárak mellett – májusban 3,4 százalékkal, az első öt hónapban 3,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai májusban 2,1 százalékkal, az év első öt hónapjában 2,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

Az Eurostat naptárhatástól megtisztított adatai szerint a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában 2012. májusban 0,3 százalékkal, az eurózóna országaiban 1,7 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

Májusban az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok 12 tagállamban bővülést, 10-ben csökkenést mutattak. A térség – arányukat tekintve – jelentősebb országai közül az Egyesült Királyságban 3,7, Németországban 2,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi volumen, míg Franciaországban 1,2 százalékkal mérséklődött. A magyarországi forgalomcsökkenés az EU-27 átlagánál nagyobb mértékű volt.