IMF-tárgyalás: Orbán hárítja a felelősséget

Orbán Viktor szerint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval folytatandó tárgyalások elhúzódásáért nem Magyarországot, hanem a másik felet terheli a felelősség.

Két hónapja ott ülök a tárgyalóasztalnál, csak nem jönnek”, ez a baj – jelentette ki a miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdasági évnyitó című fórumán az IMF/EU-konzultációról szólva. Hozzátette: Magyarország kinyilvánította tárgyalási szándékát, előkészítette a főtárgyaló pozícióját, és a jegybankkal kapcsolatos kérdéseket is rendezte.  Orbán a hazai adózási helyzettel kapcsolatban elmondta, hogy a kormány célkitűzése, munkájának rendezőelve az, hogy legalább 5,5 millió ember éljen munkából, vállalkozásból. A kormányfő előadásában kifejtette: 2010-ben 3,8 millió ember dolgozott, ám közülük 1,2 millióan nem fizettek adót, vagyis 2,6 millió ember tartotta fenn az országot. Ez lehetetlen, ez képtelenség, önmagában is abszurditás, hosszabb távon pedig tragédia – figyelmeztetett Orbán, aki szerint ha nem sikerül elérni azt, hogy legalább 5,5 millió ember dolgozzon és fizessen adót, akkor a magyar gazdaságnak nincs jövője, a kormány pedig nem tudja végrehajtani programját.

 

Rendkívül buta politikának és rossz vezetői felfogásnak tartja a miniszterelnök az Európai Bizottság azon javaslatát, hogy függesszenek fel Magyarországnak szánt kohéziós pénzeket. Hogyan szeretne az EU és az európai gazdaság kilábalni a válságból, ha azt a rossz vezetői mentalitást képviseli, hogy a rosszakat támogatja, a jókat meg bünteti? – tette fel a kérdést a miniszterelnök. Megjegyezte, Magyarország költségvetési hiánya idén és 2013-ban is a 7-8. legalacsonyabb lesz az unióban, és csökken az ország államadóssága is. A kormányfő szerint az olyan vezetői felfogással, mint amilyet az Európai Bizottság képvisel, még egy “vidéki kócerájt” sem lehetne elvezetni. Megismételte ugyanakkor, hogy szerinte Magyarországtól egy fillért sem fognak elvenni. Az idén öt nagy kihívással kell szembenéznie Magyarországnak – mondta Parragh László, az MKIK elnöke a szakmai rendezvényen. Meg kell találni az együttműködést a megsértett üzleti körökkel, emellett kihívást jelent még a finanszírozás, a strukturális átalakítások végig vitele, a foglalkoztatás bővítése és a növekedés beindítása. Március végéig jöjjön létre egy közös munka a kamara és a kormány között, tekintsék át az eddigi folyamatokat – javasolta Parragh.