Emelkednek a feltörekvők, de friss tőke csak kevés érkezett
Mindössze 240 millió dollárnyi friss tőke érkezett a fejlődő országok részvényalapjaiba szerdával bezáróan az EPFR adatai szerint, ami azért is lehet meglepő, hiszen az MSCI EM index ugyanezen időszak alatt 3.5 százalékot emelkedett.
Nagy valószínűséggel az állhat a háttérben, hogy a nagyobb befektetők a bizonytalan nemzetközi hangulatban nem mernek nagyobb lépéseket bevállalni, inkább kivárják a megfelelő alkalmat. Tavaly akár egyetlen hét alatt összegyűlt néhány milliárd dollár, most viszont az a jellemzőbb, hogy csak kisebb adagokban fektetik be az ügyfelek a “fölösleges” euróikat. Amennyiben az egyes alapkategóriákat nézzük meg, azt láthatjuk, hogy a legtöbb pénzt a ázsiai alapok tudták magukhoz vonzani, míg a sereghajtó a GEM régió volt.
Kézzel fogható volt a feszültség a feltörekvő piacokon, az EPFR Global legfrissebb adatai alapján pedig mindösszesen 240 millió dollár áramlott a részvényalapokba a szerdán zárult hét nap során. Egy héttel ezelőtt még egy milliárd dollár körüli összegek ütötték az alapok markát, viszont most úgy esett vissza érezhető a befektetési kedv, hogy egész jól teljesítettek az MSCI indexek.
A heti adatokat befolyásolhatta, hogy mindössze szerdán került bejelentésre a görögök várakozásoknál is erősebb megszorító csomagja, az EU által üdvözölt lépések pedig nem fejthették ki még pozitív hatásukat. Lehet, hogy a benchmark indexek már korábban is bíztak ebben a lehetőségben, a befektetőket azonban ez nem sarkallta arra, hogy be is szálljanak a piacra.
A múlt év után ezen nem is csodálkozhatunk, hiszen rekord mértékű tőkebeáramlást láthattunk a feltörekvő piaci részvényalapoknál, a pénzcsapok elzárásával pedig nem feltétlenül van már erő az ügyfelekben, hogy új pénzeket hozzanak be. Persze lehet erre számítani, de a tőke nem gyorsan és nagyobb adagokban, hanem inkább hónapokon keresztül elnyújtva, kisebb adagokban fog megérkezni.
Az elmúlt hetekben rájárt a rúd az ázsiai alapokra, viszont most ők kerültek a sor végéről a dobogó legfelső fokára. Jól érzékelteti a hetet, hogy 170 millió dolláros plusszal első lehetett az ázsiai alapkategória. A hosszú távú, tíz hetes gördülő mutató süllyedése egyelőre megállt, azonban egy esetleges lejtmenet esetén a bizonytalan kilátásokkal fűszerezve még kerülhet az indikátor lejjebb is. A pénzcsapok elzárása megkezdődött, a korábban támaszt jelentő intézményi befektető most nem kapkodnak a befektetési jegyek iránt, inkább a friss pénzeket apánként fektetik be a piacon.
A cikk további részleteiért kattintson ide.