Ékszerdoboz Budapest szívében

A hazai, telített kereskedelmi-ingatlan piacon az eddigiektől eltérő, egyedi koncepcióval rendelkező projektek tudnak áttörést elérni: azok a fejlesztések, amelyek egyesítik a különleges építészetet az eredeti kereskedelmi kínálattal.

Az ORCO ingatlanfejlesztő táraság beruházása keretében a Vörösmarty téren lévő volt tőzsde épület születik újjá VÁCI1 üzletház néven, amely patinájával és központi elhelyezkedésével egyedülálló helyszínt kínál az újonnan érkező divatmárkák számára.

Nagy lendülettel folyik az ORCO egyetlen hazai ingatlanfejlesztése, ami új pezsgést ad Budapest belvárosának. A 11.000 m2 bérbeadható területű VÁCI1 üzletház építése 2009 őszén kezdődött – jelenleg a központi átrium fölötti tetőtartó acélszerkezeti elemek beemelése folyik – és a fejlesztő tervei szerint, jövő tavasszal nyitja meg kapuit a vásárlók előtt.

Az V. kerületben épülő üzletház több mint 30%-a jelenleg már bérlőre talált és az előrehaladott bérleti tárgyalások alapján év végéig elérheti a 80%-os telítettséget.
“Nem egy újabb plázát építünk, hanem egyedi üzletházat, amely új kategóriát teremt mind a bérlőink, mind a vásárlóink számára. Olyan helyet, ahol egyszerre vannak jelen a minőségi üzletek, és a sajnálatos módon mára kiveszett udvarias és emberközpontú kiszolgálás. Ezt a vásárlási élményt álmodtuk meg, amikor belefogtunk a VÁCI1-be.”- emelte ki Kalapács Kornél, az ORCO Kft. magyarországi vezetője.
 
A budapesti belváros új üzletházát abban a Váci utcai, egykor a tőzsdének helyt adó épületben alakítják ki, amelyet Alpár Ignác tervei alapján építettek 1911 és 1915 között. 1933 óta az épület az UNESCO által nyilvántartott Világörökség része, és műemlékvédelem alatt áll.
 
A tervezett bérlői összetétel során a közép- és felső-közép kategóriás márkákat célozta meg a fejlesztő. A ház a divatáru választékra koncentrál, ezen kívül lesznek divat kiegészítőket és ékszereket árusító üzletek, valamint éttermi és vendéglátó-ipari egységek is. A bérlői mix kialakításnál a fejlesztő elsődleges célja az, hogy itthon még nem látott márkákat vonultasson fel.
 
A VÁCI1 fejlesztésének létjogosultságát a Colliers nemzetközi ingatlantanácsadó legújabb piaci felmérése is igazolja, amely szerint a válságban lévő retail piacon – mely szegmens a legnagyobb mértékű visszaesést szenvedte el tavaly az ingatlanpiacon – az egyedüli megoldást az ún. “desztinációs központok” megjelenése jelentheti. Azaz a kisebb, belvárosi, kereskedelmi célú épületek, amelyek építészetileg különlegesek, és az abban lévő üzletek kínálata exkluzív.
 
A VÁCI1 a francia Christian Biecher tervei alapján készül, akinek eddigi alkotásai elismeréseként számos díjat ítéltek oda, többek között a francia Kulturális Minisztérium az “Album de la Jeune Architecture” díjat,  Az év tervezője díjat 2002-ben és az Új tervező  elismerést  ugyanabban az évben New Yorkban. Biecher tervei alapján újszerű és izgalmas megoldásokban gazdag, friss arculatot kapnak a többség számára eddig csak kívülről ismert épület belső terei.
 
A rekonstrukciós munkálatokat követően a VÁCI1 11.000 négyzetméternyi területen kínál magas színvonalú kereskedelmi, vendéglátói szolgáltatásokat. Az épületben helyet kap egy tetőtéri étterem, melynek teraszáról exkluzív kilátás nyílik a városra.
 
“A tavaly átadott Párisi Nagyáruházunk és az Avenue Gardens műemléki fejlesztések tapasztalataival gazdagodva építjük a tőzsde régi helyszínén, a belváros kellős közepén a VÁCI1 üzletházat, ahol különleges, patinás környezetben kínálunk elérhető áron, minőségi divatárut, ékszereket- és családi hangulatú éttermeket, kávézókat. A VÁCI1 a régi idők vásárlási élményét hozza vissza a budapestiek számára.”- tette hozzá Kalapács Kornél.