Egzotikus befektetői célpontok
Egyre szaporodnak a távoli országok pénzügyi piacait megcélzó magyar befektetési alapok. A hazai tőzsde mélyrepülését követően megnőtt az igény itthon a világ olyan tájain való befektetésre, ahol hasonló hozamok érhetőek el – állítják a távoli piacokra befektető alapkezelők szakértői. E főként feltörekvő országokban a fejlett piacok – elsősorban az Egyesült Államok – kamatemelési tendenciái ráadásul egyre feljebb srófolják a hozamokat. A szóban forgó országok elsősorban Ázsia távol-keleti részén találhatók, de ott vannak köztük Oroszország és az amerikai kontinens feltörekvő gazdaságai.
Tegnap bemutatott Ázsia Alapjával a K&H Alapkezelő két, a belga KBC által kezelt alapba fekteti ügyfelei pénzét. A KBC New Asia alap a Távol-Kelet dinamikusan fejlődő vezető társaságainak részvényeit tartja a portfóliójában, míg az EMIF China & Hong Kong alap specifikusan Kína és Hongkong tőzsdéin fektet be. A portfólió országszerkezetében több mint 70 százalékot Kína (Hongkonggal és Tajvannal közösen), közel 15 százalékot pedig Dél-Korea képvisel. A fennmaradó 15 százalék a kistigriseknek nevezett országok és India között oszlik meg. A nyílt végű alap szerkezetében a legnagyobb fejlődés előtt álló bankszektor 30 százalékkal, a telekommunikációs és informatikai részvények aránya 20 százalékos súllyal szerepel, míg a portfólió másik felében egyenletesen oszlanak meg a különböző iparágak és szektorok társaságai.
Az egyik legnagyobb befektetési potenciálú piaci szegmenst jelenti a világ négy legnagyobb fejlődő országa, Brazília, Oroszország, India és Kína, ezek pénzpiacainak összességét – az országok első betűiből képzett – szakszóval BRIC-gazdaságoknak is nevezik. Ezt a piacot ötvözte legújabb, HVB Triatlon 4 zárt végű tőkegarantált alapjában a legnagyobb fejlett országok – Japán, az Egyesült Államok és az eurózóna – hozamlehetőségeivel a CA IB Alapkezelő. Az alap kezelői egy speciális hozamszámítás, a legjobb útvonal hozamelve alapján a különböző kockázati szintű portfóliókból a negyedéves hozammeghatározás alkalmával rendre a legmagasabb hozamot elért elemet választják ki a termék futamideje végén kifizetendő hozam alapjául. Az alapba a június végéig tartó jegyzésben 8,4 milliárd forintot invesztáltak a befektetők. A Budapest Alapkezelő tőkegarantált Aranytrió 3 alapja szintén Ázsiában fekteti be ügyfelei pénzét. Azonban nála a (japán, koreai, tajvani és kínai) részvényindexek mellett megjelennek nyersanyagpiacok (arany, olaj, alumínium, réz), illetve a fejlett japán részvényindexek. E három portfólió közül a legnagyobb hozamúnak a teljesítményét kapják meg a hároméves futamidő végén a jegyzésben részt vevő ügyfelek, akik több mint négymilliárd forintot jegyeztek az alap jegyeiből.