Egészségügyi komplexumot építenék Budán
Számos ötlet készült arra, hogyan lehetne újra élettel megtölteni Buda egyik legszebb és legértékesebb telkét, melyen a Lipótként is ismert OPNI áll. Magyar Mozgás és Egészségmegőrző Központot álmodott meg az a 4 tagú egyetemista csapat, amely az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) által kiírt; “A jövő egészségügyi komplexuma” pályázat győztese lett.
Az IFK másodszorra írt ki pályázatot felsőoktatásban tanuló diákok részére; a tavalyi “Római Part 2100” után idén az egészségügy területén, “a jövő egészségügyi komplexuma” mottóval szerették volna mozgósítani a felsőfokú hallgatókat. Koncepciókat, ötleteket és víziókat vártak Budapest egyik emblematikus egészségügyi intézményének, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) rehabilitációjára.
Az egykori országos elmegyógyintézet romantikus stílusban, 1868-ban építették meg, Budán, a mai II. kerület egyik legszebb és legértékesebb telkén. Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, ismertebb nevén a Lipótmező bezárásáról az egészségügyi reform során döntöttek még 2007-ben, azóta kihasználatlanul áll.
Az IFK a pályázati felhívásával arra szerette volna felhívni a figyelmet, hogy mennyire összetett feladat az ingatlanfejlesztés, milyen sok különböző szempont és szakterület összehangolására van szükség akár csak egy megfelelő koncepció összeállításához is. Az idei kiírásban ezért olyan szakterületet választottak – egészségügy -, ahol érintkeznek és akár megütköznek egymással a gazdasági szempontok és a közérdekek, az állam és a magánszféra vagy másképpen a közfinanszírozás és a magán befektetések.
A győztest november 20-án, a II. Ingatlanfejlesztés Napján hirdették ki; ahol a “Mozgásgyógyszer” csapat négy tagja, Fülöp Ákos, Rauscher Máté, Kádár Máté és Tímár Dániel egyetemi hallgatók által benyújtott Magyar Mozgás és Egészségmegőrző Központ című pályázatot ítélte a zsűri a legjobbnak.
Takács Ernő arra is rámutatott, hogy a terv – vagy az OPNI bármilyen hasonló léptékű fejlesztése – állami támogatás nélkül nem valósulhat meg, mivel biztosan nem térülne meg. A kórház specifikus felhasználási igénye megnehezít egy ilyen beruházást, magas kockázattal jár, hogy a körülmények változása esetén nehéz funkciót váltani, azaz átalakítani az épületet kórházból valami mássá. A pályázat kiírása kapcsán az IFK több illetékessel is egyeztetett arról, hogy milyen elképzelések vannak a Lipót felélesztéséről, így kiderült, hogy a kormányzat egyelőre a kórházi ágyak számát nem kívánja növelni. Felmerült annak az ötlete is, hogy a területen (luxus)lakások épüljenek – ezt a II. kerületi önkormányzat nem támogatja.