Bérbe adja ingatlanát? Ezt is érdemes tudnia

Egy lakástulajdonos édesapjának haszonélvezeti joga van az ingatlanon. A tulajdonos bérbe adja a lakást. A bérleti szerződésen ő szerepel, mint bérbeadó. A számlát is ő állítja ki. A hasznosítás jogáról a haszonélvező lemondott. Van lehetőség ennek a megváltoztatására, és meg lehet-e tenni év közben? – többek között ezt a kérdést boncolgatja az adozona.hu cikke.

A lakás tulajdonosa és a haszonélvezője – az egymás között jogaikat érintő – szándékainak megítélése nem adózási kérdés, azokat a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szabályai szerint gyakorolhatják.

Adózási összefüggésben a következőket kell figyelembe venni:

A személyi jövedelemadóról szóló törvény 16. § (1) bekezdése szerint a bérbeadás önálló tevékenységnek minősül. A bérbeadás fogalmára a törvény nem tartalmaz meghatározást, ezért a Ptk. szabályaiból lehet kiindulni, amelyek pedig nem írják elő azt, hogy kizárólag a tulajdonos lenne jogosult a bérleti szerződés megkötésére. Vagyis a bérbeadó tevékenysége minden olyan tevékenységet magában foglal, amely esetben a használat átengedésére jogosult személy (így a haszonélvező is) az ingatlan használatát ellenérték fejében átengedi. Ez azt jelenti, hogy a tulajdonosnak és a haszonélvezőnek egyaránt önálló tevékenységből származó bevétele keletkezik, amelyből a jövedelem megállapítására mindegyikük külön-külön választhatja a tételes költségelszámolást vagy a 10 százalékos költséghányad levonását.

 

– Az előbbiekből következően, ha a haszonélvező a hasznosítás (bérbeadás) jogának 50 százalékát a maga számára fenntartja, új bérleti szerződést kell kötni, amelyben a tulajdonos és a haszonélvező a bérleti díj 50-50 százalékban történő megosztásával szerepel bérbeadóként. A cikk folytatása itt!