Bengáli villamosokkal közlekedhetünk ősztől Budapesten

Nosztalgiajáratként egy évig a budapesti síneken fut a házi csuklósnak és Bengálinak becézett egykori 1233-as pályaszámú csuklós villamos. A bengáli csúfnevet valószínűleg a „benga” ormótlan szóból kapta.

A hatvanas évek elején állították pályára a fővárosban, házi tervezés és szerelés alapján, dizájnként pedig egy főiskolás diplomamunkáját használták fel, hogy aztán egyik típusát rövid idő után lepasszolják vidékre. Miskolcon, Debrecenben és Szegeden a hétköznapok része volt egészen legutóbbi időkig, de ma már csak Debrecenben használják a mindennapi közlekedésben, Szegeden pedig egy tartalékjármű van. A hajdúsági megyeszékhelyen száz évvel ezelőtt indult el a villamosközlekedés. Jelenleg a DKV Zrt. egyetlen vonalán 17 kocsi közlekedik – köztük újabb Ganz villamosok -, havonta közel egymillió-kétszázezer utast szállítva. Korábban döntés született a kettes vonal megépítésére, a projektben most a járműbeszerzési tender van folyamatban.

 

Összesen 181 Bengálit gyártottak, az első 1961-ben állt pályára Budapesten a ma már megszűnt 45-ös vonalán. A Bengálinak két fajtája volt ismert. Az egyirányú elnevezésűnek csak az egyik végén volt vezetőfülke és csak az egyik oldalán voltak ajtók. Ezek a típusok a 45-ös, 63-as és Angyalföldön a 14-es vonalon közlekedtek, de csak korlátozással tudták használni a középső járdaszigetek és fejvégállomások miatt. A másik típusnál, a kétirányúnál már orvosolták ezeket a hiányosságokat, ezek gyártása 1962-ben és 1963-ban kezdődtek és jóval több vonalon közlekedtek, többek között az Erzsébet hídon is, de a 80-as évektől feltűntek Újpesten is. Az utolsó két irányú 1983-ban köszönt el a fővárostól. A most induló és egy évig tartó akciójával a BKV a 125 éves villamoshálozat előtt tiszteleg.