A külföldön dolgozó magyarok pörgethetik fel a lakáslízinget
A több százezer, külföldön munkát vállaló magyar jelentheti a közeljövőben az egyik kitörési pontot a lakáslízing számára, amely a hitellel ellentétben euróban is elérhető – állítja friss piaci kitekintésében az OTP Lakáslízing Zrt. Az eurós jövedelemmel rendelkező magyarok mellett az új lakást vásárlók, valamint a hazai mikro- és kisvállalkozások hozhatnak élénkülést a lakáslízingpiacon.
Nagy számban fordulhatnak a közeljövőben a lakáslízing felé a külföldön dolgozó magyarok, hogy Magyarországon ingatlant vásároljanak – állítja friss piaci kitekintésében az OTP Lakáslízing Zrt. A cég arra alapozza várakozásait, hogy jelenleg viszonylag alacsony szinten állnak a lakásárak, az euróban is elérhető lakáslízing pedig a forint hitelhez képest jóval olcsóbb, ami nagyon kedvező ingatlanvásárlási lehetőséget jelent azok számára, akik eurós jövedelemmel rendelkeznek. „A külföldön dolgozó magyarok az eurós lakáslízinggel úgy vásárolhatnak ingatlant alacsony kamattal, hogy az árfolyamkockázattal sem kell számolniuk. Arra számítunk, hogy a közeljövőben mind többen felismerik ezt a lehetőséget”– magyarázza Virág Attila, az OTP Lakáslízing Zrt. vezérigazgatója.
A várakozások szerint az eurós lakáslízingelés felfutására különösen az ország nyugati határa mentén lehet számítani, ahol az Ausztriába dolgozni járó ingázók tízezrei körében örvendhet növekvő népszerűségnek ez a finanszírozási forma. Emellett még a Szlovákiával határos északi megyékben válhat gyakoribbá az eurós lakáslízing – szintén az ingázók miatt –, illetve a fővárosban számolnak még növekedéssel, ahol a befektetési célú lakásvásárlások kedvező eszköze lehet a finanszírozási konstrukció. „Mivel egyes becslések szerint jelenleg körülbelül félmillió magyar dolgozhat külföldön, rendkívül nagy piaci potenciál rejlik ebben a csoportban a lakáslízing számára” – mondja Virág Attila. Hozzáteszi: az OTP Lakáslízingnek a napokban indul el az új, teljesen eurós lízingterméke, amelyben a folyósítás, illetve a törlesztés is euróban történik.
A külföldön dolgozók mellett az új lakást vásárlók pörgethetik fel a lakáslízingpiacot. A konstrukció ugyanis legfőképp új lakás vásárlása esetén számít kedvezőnek: az induló törlesztő részlet hasonlóan alacsony lehet, mint a támogatott forinthitelé, ám ez az előny öt év után sem szűnik meg. A lakáslízingnél mindez az áfaszabályoknak köszönhető: aki új lakást vásárol, annál a finanszírozott rész 27 százalékos forgalmi adója nem kerül be egy összegben a finanszírozásba, hanem a futamidő alatt “csepegtetve” kell megfizetni, kamatmentesen. Így a normál hitelekhez képest az is körülbelül 20 százalékkal alacsonyabb kezdeti törlesztő részletet érhet el a lakáslízinggel, aki egyébként nem jogosult állami támogatású hitelre.
A hazai mikro- és kisvállalkozások terén az hozhat bővülést, hogy sok kis cég számára a lízing alapú finanszírozás lehet az egyik reális mód a forrásbevonásra, ebben a formában kedvezőbb feltételekkel juthatnak pénzhez.
A lakáslízing 2005 óta létezik Magyarországon, a jelenlegi állomány 50 milliárd forintot tesz ki, a piac felét mondhatja magáénak az OTP Lakáslízing Zrt.