A feltörekvő piacok vezetik a globális irodafejlesztéseket
A feltörekvő országok erős gazdasági növekedése a multinacionális vállalatokat arra készteti, hogy újragondolják befektetési politikájukat. Ennek eredményeképpen a latin-amerikai és az ázsiai-csendes-óceáni térségben nő az irodák iránti kereslet – ezeket a térségeket az erős növekedés és ígéretes piaci környezet teszi vonzóvá.
Andrew Hallissey, a CBRE ügyfél-megoldásokért felelős igazgatója szerint „a globális gazdasági hangulat javul, egyrészt a „dupla v” alakú recessziótól való aggodalmak alábbhagyása miatt, másrészt a világ feltörekvő térségei, Latin-Amerika és az ázsiai-csendes-óceáni térség lendületes gazdasági növekedéséről folyamatos érkező hírek nyomán. A fejlett világ jelentős részének gazdasági növekedését már meghaladja a feltörekvő országoké. A CBRE ismeretei szerint a multik részéről egyre nő az irodák iránti kereslet azon feltörekvő országokban, ahol erős növekedés és ígéretes piacok léteznek. Így a globális irodafejlesztések növekedése a feltörekvő országokat is elérte.”
Nem meglepő, hogy az előrejelzések szerint a legjelentősebb fejlesztési aktivitás 2011 és 2012 során a legerősebb növekedést váró országokban jelentkezik, így a jelenleg is folyó fejlesztések nem a fejlett, hanem a feltörekvő országokban találhatóak. Richard Holberton, a CBRE európai kutatásért felelős vezetője szerint „a globális vállalatok továbbra is az ázsiai-csendes-óceáni irodapiacot fűtik, hiszen az irodák iránti kereslet a válság előtti szintre kúszott vissza. 2010 során 4 millió négyzetméter, azaz a világon épített új irodaterület 46 százaléka Ázsiában volt található. A CBRE várakozásai szerint 2011-re a világ új irodaterületeinek 62 százaléka, azaz 5,1 millió négyzet épül majd Ázsiában. Habár a költözés és berendezés növekvő költségei talán lassítják a cégek terjeszkedését, az ingatlanok iránti kereslet a bérbeadások szintjének növekedését hozhatja 2011-ben.
Az elmúlt negyedévek gazdasági bizonytalanságára válaszul az irodapiacok világszerte továbbra is a minőségre koncentrálnak, azaz a bérlők alacsony bérleti díjért első osztályú irodákat kaphatnak, miközben számos bérlőnek lehetősége van feljavítani vagy növelni irodaterületeit az újabb, még magasabb minőséget képviselő irodaházakban.
Az első osztályú irodák bérleti díja Európában 2,7 százalékkal emelkedett 2010-ben és a növekedés idén néhány piacon, például Londonban, Párizsban és Moszkvában folytatódik, továbbá számos más európai piacon is tanúi leszünk a bérleti díjak lassú emelkedésének. Németországban várható az egyik legjelentősebb gazdasági fellendülés, így az irodák iránti igény is felélénkült, Frankfurtban például a bérbe adott területek nettó nagysága 473 ezer négyzetmétert tett ki, ami 32 százalékkal haladta meg a 2009-es értéket és relatíve magas volt a saját tulajdonú irodák aránya.
Borbély Gábor, a CBRE kelet-közép-európai elemzője a magyar piacról azt mondta, hogy „itthon az irodaépítések továbbra is meglehetősen alacsony szinten maradnak. A fejlesztések nem kaptak újabb lendületet szemben a régió más nagyvárosaival. A kihasználatlanság 2010. negyedik negyedében csökkenésnek indult, köszönhetően az erősödő keresletnek, és ez a trend folytatódik, hiszen nagyon kevés új irodaterület kerül piacra 2012 végéig. Amennyiben a fejlesztők látják, hogy a cégek újra bővülnek és új belépők érdeklődnek irodák iránt, újabb fejlesztéseket kezdenek. Ennek jeleit 2013-ban láthatjuk már a piacon.”