Ötvenmilliárdos ingatlanbevétel?

Ötvenmilliárd forint bevételt vár az idén a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) különféle állami ingatlanok eladásából – derül ki a szervezet honlapjáról. A KVI közlése szerint az idén értékesíteni kívánja az Üllői úti stadiont, a Mária Terézia laktanyát és a határőrség Labanc utcai ingatlanját is.

Több nagy értékű ingatlant hirdetett eladásra idén a KVI: a nyolchektáros Üllői úti ingatlan, a Mária Terézia laktanya és az Ajtósi Dürer soron lévő, az ELTE vagyonkezelésében álló négyhektáros ingatlanegyüttes értékesítése folyamatban van, míg a határőrség Labanc utcai ingatlanjának eladását tervezik. A KVI közölte: az idei év első félévben harmincmilliárd forintnyi kincstári vagyont értékesített, az év végére pedig el szeretné érni az ötvenmilliárdos bevételt. Az ingatlaneladásokból befolyó pénz legnagyobb része a központi költségvetésbe kerül.

Még az idén nyolcmilliárd forintért kelhet el a Béla király úti állam- és kormányfői rezidencia, a bevétel azonban csak a jövő évben várható ebből az ingatlanból. A tízhektáros terület – Sólyom László köztársasági elnök rezidenciáját leszámítva – kihasználatlan. A KVI augusztus 3-án írta ki nyilvános pályázatát a korábban a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet vagyonkezelésében lévő, Budapest XII. kerület, Béla király út 20., 18-1., 18-2., 18-20. szám, a XII. Laura út 1., illetve a Béla király út–Laura u. 1. alatti műemléki ingatlanegyüttes tulajdonjogának értékesítésére. Az ingatlanon az épületek nagyobb része a kilencvenes évektől kezdve használaton kívül áll, összességében az épületegyüttes csaknem tíz éve nem üzemel. Az igazgatóság közölte: az üres ingatlanok őrzésvédelme, állagmegóvása százmilliókban mérhető költséget rótt eddig a vagyonkezelőre, ezáltal az adófizetőkre.

Egyéb egészségügyi ingatlan kincstári vagyoni körből kivonását nem tervezik, így nincs tervben az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet lipótmezei ingatlanjának értékesítése sem, bár az intézmény az év végén bezár.

Az állami tulajdonban lévő kincstári vagyont elsődlegesen nyilvános pályázaton, árverésen értékesítik. Az eladást 250 millió forint egyedi bruttó forgalmiérték-határig a KVI vezérigazgatója hagyhatja jóvá, ennél nagyobb értékről a pénzügyminiszter dönt. Műemlékek, illetve védett természeti értékek esetén emellett az illetékes miniszter előzetes jóváhagyása is szükséges.