Lakáshitelezés: új kamattámogatás, módosított bankadó jöhet

A lakáspiac élénkítésre vonatkozó pontok mellett három fontos javaslatot tett a lakáshitel-piac fellendítésére is “Otthonteremtési stratégia” címmel ma közzétett szakmai vitairatában a Nemzetgazdasági Minisztérium, illetve az Otthonteremtési Tanácsadó Testület.

A három pont lényege: az euró alapú jelzáloghitelezés újraindítása, a bankadó alapjának felülvizsgálata a lakáshitel-kihelyezés ösztönzésére, valamint egy új, a korábbinál fenntarthatóbb, degresszív, ötéves lakáshitel-kamattámogatási rendszer bevezetése. A vitairattal kapcsolatban a minisztérium egy augusztus 10-éig tartó konzultációt indított.

A Nemzetgazdasági Minisztérium képviselőinek részvétele mellett, Gergely Károlynak, a Fundamenta elnök-vezérigazgatójának elnökletével működő Otthonteremtési Tanácsadó Testület az alábbi három javaslatot tette közvetlenül a lakáshitel-piac fellendítése érdekében:

1. “A lakossági, lakáscélú jelzáloghitelek esetén ügyfélkörben indokoltnak tartjuk a forint mellett az euróban történő hitelnyújtás lehetőségének a megteremtését is.”

A javaslat megfogalmazása nem egyértelmű, az “ügyfélkörben” szó elől mintha egy jelző kimaradt volna. Korábbi sajtóinformációk szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium csupán az eurójövedelemmel rendelkező elenyésző kisebbség számára tenné lehetővé euró alapú jelzáloghitelek felvételét, erre vonatkozóan ugyanakkor nem tartalmaz konkrétumot a dokumentum. A javaslat indoklása szerint a “forint kamatkörnyezet jelenlegi szintje és a 2010-ben lezajló és 2011-ben is folytatódó hozamemelkedés hatására a piaci alapú forinthitelek hiteldíja a kezdeti kedvezményes kamatperiódusok után 10-11% felé kerültek.” A dokumentum szerint ezzel szemben egyszámjegyű hiteldíjak a kívánatosak, amit az euró alapú hitelek biztosíthatnának amellett, hogy a háztartások túlzott kockázatvállalását a vállalható hitelteherre és az euróhitelekre vonatkozó fedezeti (LTV) szabályok elégséges módon korlátozzák. Ráadásul az euró egy átlagos jelzáloghitel-futamidőn (20 év) belül várhatóan nemzeti fizetőeszköz lesz.

Tovább a Portfolio.hu cikkére.