Megjött a figyelmeztetés: rendkívüli évünk lesz jövőre
Sokan örülhetnek, hogy hamarosan vége a 2011-es, válságtól hangos évnek, megkönnyebbülni azonban nem fognak, miután egyre biztosabb, hogy a következő év is legalább ennyire feszültséggel teli lesz. Ezúttal az OECD hívta fel a figyelmet arra, hogy a fejlett államok piaci forrásbevonása (kötvénykibocsátása) nagyon nehéz lesz egy válsággal sújtott befektetői környezetben.
Emlékezetes, Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a brüsszeli tanácskozás után vetítette előre, hogy “2012 nehezebb lesz az EU-nak, mint azt akár az előző csúcson gondolni lehetett, főleg az év első felében lesznek nagy finanszírozási igények”. Rendkívüli év lesz jövőre a piacok és a kormányok számára, miután extrém bizonytalanság fogja övezni világot az euróövezet és a globális gazdaság problémái miatt, miközben a fejlett államok forrásbevonása még az idei 10 ezer milliárd dollárt is meg fogja haladni – figyelmeztet a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss jelentésében. A Financial Times birtokába jutott, e hónapban publikálandó OECD jelentés arra mutat rá, hogy a pénzügyi feszültségek jövőre is folytatódhatnak, mivel a piacokat az “állati ösztön” fogja vezérelni, annak kiszámíthatatlan természete, és ez pedig veszélyt jelent számos állam piaci forrásbevonására.
Hans Blommestein, az OECD illetékese arra hívta fel a figyelmet, hogy a piacok néhány helyzetre az állati ösztönük alapján fognak reagálni, ami feljebb tolhatja a hozamokat, ezzel súlyos következményeket okozva a szuverén adósságok fenntarthatóságára. Számos OECD-állam óriási kihívásokkal fog szembesülni a közeljövőben, amikor jelentős méretű forrásbevonásra készül a piacról – írja a jelentés. Ezek alapján tehát veszély fenyegeti az egyes államok adósságának megújítását, valamint a hiányok finanszírozását, ami végül oda vezethet, hogy az országok külső pénzügyi segítségre szorulnak – írja a Financial Times cikke. Az OECD-államoknál (amelybe Magyarország is tartozik) jövőre összesen 10 500 milliárd dollárnyi finanszírozási igény jelentkezik, ami növekedést jelent az ide 10 400 milliárd dolláros összeg után. Az OECD jelentése emlékeztet arra, hogy 2007 óta 1000 milliárd dollárral növekedett a finanszírozási igény és 2005 óta megduplázódott ez az összeg.
Ezért még a legnagyobb országok, így például Spanyolország és Olaszország is közel állnak ahhoz, hogy elveszítsék hozzáférésüket a piaci forrásbevonáshoz – írja az üzleti napilap. A hamarosan napvilágra kerülő jelentés szerint a rövid távú állampapír-kibocsátás aránya nagyon magas lesz jövőre, 44% körül fog alakulni, ami egyes befektetők szerint nagyon aggasztó. Az OECD arra is figyelmeztet, hogy sok eddig biztonságosnak hitt állam elveszítheti kiváltságos helyzetét, nemcsak a már sokat emlegetett Spanyolország vagy Olaszország, hanem Franciaország és Ausztria is.