Újra itt a sztárpályázat
A mikro- és kisvállalkozások együttesen 10 milliárd forint európai uniós forráshoz juthatnak az idén, hogy technológiai fejlesztéssel és korszerűsítéssel növeljék jövedelemtermelő képességüket.
Ebből a keretből a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) becslése szerint 1000-1300 projekt kaphat támogatást a kon-vergenciarégiókban (Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl). A pályázatokat március 29-től lehet benyújtani.
Az Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) Gazdaságfejlesztési operatív programjának (GOP) 2.1.1./A számú kiírására gazdasági társaságok, szövetkezetek és egyéni vállalkozók pályázhatnak. Mint a felhívásból kiderül, a pályázónak vállalnia kell, hogy a támogatott beruházással létrehozott termelőkapacitásokat, szolgáltatásokat, IT-fejlesztéseket, honlapot, valamint a támogatott minőség-, környezet- és egyéb irányítási, vezetési, hitelesítési rendszereket, szabványokat a projekt befejezését követő harmadik üzleti év végéig az adott régióban fenntartja és üzemelteti. További fontos információ, hogy nemcsak az elnyerhető támogatás és a támogatás mértéke, hanem az előleg összege is csökkent. Az ÚMFT legnépszerűbb pályázati kiírásánál az igényelhető összeg ezúttal minimum egymillió, maximum 20 millió forint. A GOP tavalyi felhívásainak 40 százalékos szintjéről 25 százalékra csökkent az indokolt esetben kapható előleg mértéke.
“Mivel kapós pályázatról van szó, szerintem legfeljebb 2-3 hónapig lehet nyitva ez a támogatási ablak” – jósolta lapunknak Essősy Zsombor, a Magyar Pályázatkészítő Iroda vezérigazgatója. Sajnálkozott ugyanakkor amiatt, hogy a felhívás nem terjed ki a hátrányos területek 1–9 főt foglalkoztató mikrovállalkozásaira. Szerinte megtévesztő információ az, ami az NFÜ honlapján a kiírás meghirdetésével kapcsolatban megjelent; “ez a felhívás kizárólag a mikro- és kisvállalkozásoknak szól, és sajnos nem vonatkozik a középvállalkozásokra”. Értésre adta, hogy a piac már nagyon várja a közép- és nagyvállalkozásoknak szóló B és C jelű felhívásokat is, ezért is figyeltek fel az említett “kommunikációs bakira”. “Az ideális az lenne, ha március végén ezeket is meghirdetnék, és ha a pályázatok már április elején-közepén beadhatók lennének” – közölte Essősy Zsombor.
Fájlalta a középvállalkozások kimaradását Csomár Zoltán, az European Conformity Check Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet gazdasági igazgatója is. Egyidejűleg emlékeztetett arra, hogy a 40 százalékos előleg tavaly nagy segítség volt a kedvezményezetteknek, “A mostani 25 százalékos mérték már nem olyan vonzó”. A cég ügyfelei azt is nehezményezik, hogy az előző, tavaly őszi kör nyerteseit kizárták a mostani kiírásból. Így nem érvényesíthetik fejlesztéseiknél a folyamatosságot, élve az EU-támogatás lehetőségével. A 20 millió forintban maximált támogatási összeg kevés, emiatt várható, hogy elaprózódik a keret; a tavaly őszszel elnyerhető 50 millió forintból már nagyobb gazdasági haszonnal járó projektekben lehetett gondolkodni. Ráadásul a folyton változó pályázati paraméterek megnehezítik a fejlesztések tervezhetőségét, és megkérdőjelezik a rendszer kiszámíthatóságát is – szögezte le Csomár Zoltán.
Ezt a pályázati ablakot mindig nyitva kellene tartani, sohasem lett volna szabad bezárni – mondta Kompaktor Emília, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) közgazdasági igazgatója. Emlékeztetett arra, hogy a magyarországi kamarák kevésnek tartják az ÚMFT keretében a vállalkozások rendelkezésére álló forrást. Megjegyezte azt is, hogy a kiírás nyelvezetén még mindig nem látszik, hogy mikro- és kisvállalkozások számára készült: a szövegének egyszerűbbnek, “testreszabottabbnak” és számukra is értelmezhetőnek kellene lenni. A mostani kiírás 10 milliárd forintos kerete “csak csepp a tengerben” az MKIK vezető közgazdásza szerint, az igény az ilyen támogatásokra óriási, így az újabb forrásátcsoportosítás ide elkerülhetetlen. Kompaktor Emília érthetetlennek tartja a 40 százalékos előleg lecsökkentését, “egy ilyen kedvező szabály” megváltoztatását, amely fölgyorsíthatná a válságból való kilábalást.