Megoldás a lakossági devizahitelek problémájára

A magyar gazdaság egyik kiemelkedő problémája a magánszektor devizában történt eladósodása. Az alábbi cikket lapunk vitaindítónak szánja a lehetséges megoldási módok feltérképezése.

A magyar lakosság és vállalkozások devizában fennálló hatalmas adósságai miatt a forint leértékelődésének megakadályozása céljából az ország a nemzetgazdaság rövid- és középtávú érdekeivel ellentétes gazdaságpolitikát kénytelen folytatni már közel egy évtizede. A gazdaságnak inkább egy 280 forint/euró feletti árfolyam, míg a devizahiteleseknek (magánszemélyek és cégek egyaránt) egy 250 forint/euró alatti árfolyam állna érdekében. Ez egy olyan ellentmondás, amit véleményünk szerint csak a devizahitelek forinthitellé való konvertálásával lehet áthidalni.

Ezzel kapcsolatban már sok javaslat elhangzott: vannak, akik úgy vélik ennek költségeit a kereskedelmi bankoknak kellene viselniük, mások azt javasolják, hogy az állam viselje e terheket, azzal, hogy garanciát vállal a hitelekre. De az utóbbi időkben ennél forradalmibb javaslatokról is hallhattunk: egyes politikusok úgy gondolják, hogy e hiteleket vissza sem kellene fizetni, mert az “ártatlan” adósok védelme mindennél előbbre való. Nyilvánvaló, hogy egyik út sem járható.

De kanyarodjunk vissza a probléma kialakulásához. Nézzük meg mi vezetett a mai vert helyzet kialakulásához?

Mindenekelőtt a kereskedelmi bankok rövid távú profitéhsége, a hitelfelvevők korlátlan fogyasztási vágya, felelőtlensége és hiszékenysége társult az MNB, a PSZÁF és a kormány súlyosan gondatlan viselkedésével.

A cikket tovább olvashatja itt.