20 milliárd forint közpénzbe kerülne az ócsai devizahites-telep

A Magyar Közlönyben megjelent információk szerint összesen mintegy 25 ezer négyzetméternyi ingatlant építenének a bedőlt hitelesek számára a Pest megyei Ócsán (500 darab, 40-80 nm-es, energiatakarékos, könnyűszerkezetes családi ház). A Pénzcentrum becslése szerint – melyet a 2010-es Építőipari költségbecslési segédletre alapoztak – ennek bekerülési költsége mintegy 10 milliárd forint.

Egy 66 hektáron elterülő, 25 ezer négyzetméternyi ingatlant magába foglaló beruházás esetében a Pénzcentrum.hu által megkérdezett szakértő szerint a teljes infrastruktúra megteremtése alsó hangon további tízmilliárdos tétel lehet. Összesen tehát mintegy 20 milliárd forintjába kerülne a magyar államnak és az adófizetőknek a kulcsrakész bedőlthiteles-telep. Ha a 20 milliárd forintra becsült lakótelep bekerülési költségét teljes mértékben hitelkiváltásra fordítaná a kormány, akkor mintegy 3500 bedőlt ingatlan kerülhetne az eszközkezelő tulajdonába, szemben azzal az 500 házzal, ami az ócsai szántóföldre épülne, hiszen az MNB tanulmánya szerint a háztartások hitelállománya és ügyletszáma alapján 5,6 millió forintra becsülhető az egy devizaalapú hitelszerződésre jutó fennálló tartozás mértéke.

 

A következő három és fél évben, mintegy ötezer ingatlan megvásárlásához kért forrást a Kormány a Nemzeti Eszközkezelő működéséhez a nemzetgazdasági minisztertől. Jelenleg azonban közel 150 ezer 90 napon túli nem fizető hiteles van Magyarországon. Elképzelhető tehát, hogy az ócsai projekt azoknak az adósoknak nyújtana csak mentsvárat, akiknek az ingatlanára nem biztosítana fedezetet az eszközkezelő, így azt sem tudná biztosítani, hogy ott tovább lakjanak bérlőként. Ráadásul a hazai ingatlanpiacon állandó túlkínálat uralkodik, így olcsóbban lehetne más településeken lakáshoz jutni, mint Ócsán.