Enyhén emelkedett a GKI ingatlanpiaci indexe

A GKI Gazdaságkutató Zrt. valamint az Ingatlan és Befektetés szaklap együttműködésével készülő fővárosi ingatlanpiaci index júliusban 102,8 ponton állt, ez 1,6 ponttal több, mint az áprilisi 101,2 pontos érték, ugyanakkor 5 ponttal alacsonyabb a válság előtti értéknél, de 19 ponttal magasabb a két évvel ezelőtti mélypontnál – mondta Akar László a GKI vezérigazgatója csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.

A hosszú távú piaci átlagot a 100 pont adja, így most az index minimálisan az elmúlt évtized átlaga felett áll – tette hozzá a vezérigazgató.
    
Az új lakások árai a következő évben nem változnak, míg a használt lakásoké 1-5 százalékkal tovább esik a megkérdezett piaci szereplők véleménye szerint. A várakozások többsége beigazolódott az elmúlt évtizedben – tette hozzá Borsi László a lapot is kiadó Lakásvásár Média Csoport elnöke. Az index emelkedését az iroda- üzlet-, és ipari részindex okozza, mivel a lakáspiaci részindex mínusz 60 ponton áll.
    
Lakásépítést, illetve -vásárlást ezer háztartásból 7 tervez biztosan, 2006 elején még 49 akart lakáshoz jutni. A felújításnál ez a szám 23 – szintén ezer háztartásra vetítve – 2006-ban viszont még 122 volt. Akar László úgy vélte, hogy a bankok által visszavett lakások – az értékesítési kvóta miatt – érdemben nem befolyásolják a piacot. Legfeljebb az jöhet szóba, hogy túl olcsón kerülnek ezek eladásra. Keresleti oldalon sem várható befektetési célú tömeges vásárlás – tette hozzá a vezérigazgató.
    
Borsi László szerint a  piacot az jellemzi, hogy a külföldi fejlesztők elhagyták az országot, legfeljebb egy irodát tartanak fenn, amelyek a telkeiket, illetve a be nem fejezett projekteket értékesítik.
    
A készülő Otthonteremtési programból kiemelte az elnök, hogy a bérlakásépítést és a felújítást támogatja, de nem ismert az erre fordítandó forrás. Elmondta azt is, hogy a szeptemberi Lakásvásárra a tavaszi 120 részvevőből 56 jelentkezett idáig, többségük fejlesztő és forgalmazó, viszont a bankok szinte teljes számban jelen lesznek. Ebből arra következtetett, hogy a bankok nem zárkóznak el a lakásfinanszírozástól, más kérdés az, hogy milyen feltételekkel teszik.