Megszűnhet a készpénz a svédeknél

A skandináv ország drasztikusan abba az irányba halad, hogy akár néhány éven belül készpénz nélküli gazdaságot működtessen.

Svédország lehet az első európai ország, ahol a gazdaságból kivezetik a készpénzt. – írja a Businessweek. “Nem látom be, miért kellene még bankjegyet nyomtatni” – mondja Bjoern Ulvaeus, az ABBA egykori tagja, aki napjainkban a pénz nélküli világ eszméjének egyik ismert támogatója. Az ilyen társadalom önmagában is futuriszikusnak tűnhet, de Ulvaeus szerint a készpénznélküliség elérése alapvetően biztonsági kérdés.

 

Három százalék

 

Svédországban eleve a teljes pénzforgalomnak csak három százaléka bonyolódik készpénzben, míg ez az arány az euróövezeti országokban 9 százalék. A legtöbb városban a közösségi közlekedésben már nem lehet kápéban fizetni, és a legkisebb boltokban is önmagától értetődő a bankkártyás fizetés, sőt, a legtöbb helyen már egész egyszerűen nem is fogadnak el készpénzt. Sőt, egyre több az olyan város is, ahol már a bankfiókok sem hajlandók készpénzt kezelni, és nincs bennük se pénztár, se pénzjegykiadó bankautomata. Az országban ugyanakkor folyamatosan bővül azon szolgáltatások köre, melyek egyszerű mobiltelefonos sms-fizetéssel igénybe vehetők, és a svédek élen járnak az éppen csak globális hódításba kezdő mobiltelefonos pénztáca (nfc)-használatban is. Svédország egyébként büszke a pénzére: az euró bevezetését a lakosság többsége elutasította, így ma is a svéd korona (=100 öre) a fizetőeszköz.

 

Kevesebb bankrabló, több cyberbűnöző

 

A svéd nyugdíjasszervezetnél megjegyzik ugyan, hogy a vidéken élő idős emberek egy résznek ez a tendencia nehézségeket okoz, mert nem rendelkeznek bank-, és hitelkártyával, illetve nem tudják, hogyan kell azokat használni. Ennek némileg ellentmond egy friss felmérés, miszerint a svéd templomokban drasztikusan csökken a készpénzes adományozás, mert a hívek felajánlásainak fogadására egymás után telepítik a kártyaolvasókat. A svéd bankszövetség szerint a cash részesedésének csökkenése a bűnügyi statisztikákra is látványos hatással van. A bankrablások száma Svédországban 2008 óta majdnem a tizedére csökkent; 111-ről 16 -ra, ami a 30 éve vezetett nyilvántartás legalacsonyabb értéke. A “kevesebb forgalomban lévő készpénz biztonságosabbá teszi a dolgokat” – gondolatmenethez tartozik azonban az is, hogy e folyamatnak azért van árnyoldala is.

 

A cyber bűnözési statisztika a 2000-ben mért évi 3304 esettel szemben tavaly már mintegy 20.000 számítógépes pénzügyi csalást mutatott. Ebbe a körbe tartozik a szintén egyre gyakoribbá váló adathalászat, amikor a bankkártya felhasználói adatait lopják el. Lars Nyberg, a svéd központi bank igazgatóhelyettese azonban mindent összevetve sem számít arra, hogy a készpénz egyhamar teljesen eltűnik a mindennapi életből. Szinte biztos, hogy a gazdaságban az aránya továbbra is csökkenni fog. “Olyan lesz, mint a krokodil: mindent túlél, pedig az élőhelye fokozatosan csökken” – mondta a bankár.