A Tisza-tó legnagyobb beruházása kezdődik el
A Tisza-tó 35 éves fennállásának legnagyobb beruházása kezdődik el idén: a 6,6 milliárd forint összköltségű fejlesztés évtizedekre megteremti a korszerű vízgazdálkodás feltételeit a térségben.
Öt megyére kiterjedő, 6,6 milliárd forint összköltségű vízügyi beruházás kezdődik a Tisza-tónál és kapcsolódó létesítményeinél. Az Európai Unió támogatásával, a magyar állam társfinanszírozásával megvalósuló Komplex Tisza-tó Projekt az Alföld egyharmadának vízgazdálkodási problémáit kezeli, és a terület ökológiai egyensúlyának megőrzésében is komoly szerepet játszik – jelentette be Poroszlón Lovas Attila, a KÖTIVIZIG igazgatója, a Komplex Tisza-tó Projekt konzorciumának vezetője.
A beruházás során a Tisza-tó, és a Tisza-Körös völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszer (TIKEVIR – Európa egyik legnagyobb összefüggő vízgazdálkodási rendszere), azaz a Nagykunsági- és a Keleti-főcsatorna fejlesztése, a Körös-völgyben a Szarvas-Kákai szivattyútelep és a K1 főcsatorna, valamint a Hortobágy-Berettyó árvízkapu rekonstrukciója valósul meg egy olyan vezérlő-szabályozó rendszer kiépítésével, amely új alapokra helyezi a térségi vízkormányzást.
A beruházás öt alprojektből áll. Az első alprojektben a Tisza-tóhoz kapcsolódó vízterek természetközeli állapotba hozása, a tározó kapacitásának növelése valósul meg. A fejlesztés további része a Keleti-főcsatorna létesítményeinek felújítása, a torkolati szakasz feliszapoltságának megszüntetése, szabályozó műtárgyainak rekonstrukciója a mezőgazdaság, a halászat és horgászat vízigényének biztosítása érdekében. Ugyancsak megtörténik a szarvas-kákai szivattyútelep és az öntözőrendszer K1-es főcsatornájának, a Hortobágy-Berettyó árvízkapujának, valamint a Nagykunsági-főcsatorna műtárgyainak rekonstrukciója, ezen felül pedig kialakítanak egy korszerű vezérlő-szabályozó rendszert is.
A fejlesztés eredményeképpen nem csupán az Alföld vízellátása és vízháztartása javulhat jelentősen, de a terület ökológiai egyensúlyának megőrzésében is komoly szerepet játszik.
A természetvédelmi értékek megőrzése jótékonyan hat az idegenforgalomra is. A területet érintő gazdasági fejlődés meghatározó részét a turizmus biztosítja. A Tisza-tó népszerű üdülési célpont mind a falusi-, az aktív-, és az ökoturizmus kedvelői számára. 2011-ben 80 ezer látogató 230 ezer éjszakát töltött el Tisza-tó környéki szálláshelyeken. A 2012-es évben a vendégéjszakák száma hozzávetőlegesen 10 ezerrel nőtt.