Komlónak megérte modernizálni a közvilágítást
Az üzemeltetés számai igazolták a várakozásokat: Komló évente 24 millió forintot takarít meg a városi közvilágítás rendszer modernizációja első ütemének köszönhetően. A város 1048 utcai lámpáját cserélték modernebb LED-es vagy fémhalogén technikát használó berendezésre.
Az egyre emelkedő üzemeltetési és karbantartási költségek, a fajlagosan magas energiafogyasztás és a szolgáltatási színvonal megtartásának elvárása együtt irányította a várost a fejlesztés felé. A város pályázati támogatás nélkül vágott bele az első ütembe.
„A 93 millió forint értékű fejlesztést a beruházók előfinanszírozták a város számára, ezt 5 év alatt, a megtakarításokból vissza tudjuk fizetni úgy, hogy az adott év végén még megtakarításunk is képződik. Így 2012-ben mintegy 6 millió forint maradt a város kasszájában, amit más célokra csoportosíthatunk át a jövőben. Célunk, hogy az idén, lehetőleg már uniós források támogatásával vághassunk bele a maradék 1200 lámpatest cseréjébe” – emeli ki Polics József, Komló város polgármestere. A baranyai város a Környezet és Energia Operatív Programon belül 170 millió forint vissza nem térítendő európai uniós forrásra pályázik a modernizáció második szakaszának támogatásához.
A teljes közvilágítási lámpaállomány – 2253 darab világítótest – 47%-ának cseréjével a város közvilágítási áramfogyasztása 273.240 kilowattórával csökkent, amivel a város 2012-ben közel 150 ezer kilogramm szén-dioxid kibocsátásától kímélte meg a környezetet.
„Komló egyike azon kevés magyar városoknak, ahol a közvilágítási rendszer modernizációját többségében LED-es technológiával igyekeztünk megoldani” – mondja Horváth Szilveszter, a közvilágítási rendszerek modernizációjával és üzemeltetésével foglalkozó GREP Zrt. vezérigazgatója. A társaság Komlón 836 hazai fejlesztésű és gyártású, prémiumkategóriás LED-es lámpatesteket szerelt fel. A kiemelt megvilágítású utakra magasabb fényerejű fémhalogén lámpák kerültek.
Habár ezek a berendezések árukat tekintve drágábbak a keleti importból érkező lámpatesteknél és vezérlőegységeknél, jelentősen megbízhatóbbak is. „A hazai gyártású lámpák megbízhatóan működtek, a meghibásodások száma a várt 2 százalékos arány alatt maradt, ami azt jelenti, hogy a prémiumkategóriájú LED-es termékek megbízhatóságuk révén már versenyképesek az egyéb technológiákkal” – mutat rá a vezérigazgató. Ez a vállalat számára azért volt fontos, mert a technológia kapcsán kevés hazai tapasztalat, azt is nehezen osztják meg egymás között a v&aa cute;llalatok.
A kedvező meghibásodási arány megmutatkozik a karbantartási ráfordításokban is. Míg korábban egy régi lámpa karbantartásának költsége évente 2000 – 3000 forint körül mozgott, addig az újonnan felszerelt berendezések 30-40 százalékkal olcsóbban üzemeltethetők. Ez a cserélt állomány esetben éves szinten 1,5-5 millió forintos megtakarítást jelent az üzemeltetőnek, végső soron a városnak.