Áramkiadások 3-5 százalékát is megtakaríthatják a cégek

Az idei áramkiadások akár 3-5 százalékát is megtakaríthatják a cégek jövőre, ha megversenyeztetik 2014-es árambeszerzéseiket, ráadásul érdemes már akár a 2015-ös évre is most leszerződni – vonják le a váltási időszak legfontosabb tapasztalatait az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. szakértői. Azok a vállalkozások, amelyek már a mostani kedvező árszinteket kihasználva szerződést kötnek 2015-re is, jelentősen mérsékelhetik az esetleges kockázatokat. A piac pezseg, a kis és közepes vállalkozások mellett az energiakereskedők is egyre aktívabbak.

Az idei energiakereskedő-váltási időszakot három trend uralja. „Először, még mindig kifejezetten előnyös megversenyeztetni az árambeszerzéseket, még a szerződésüket évről-évre megújító vállalkozások is 3-5 százalékot spórolhatnak jövőre a számláikon. Másodszor, pezseg a piac, úgy a vállalkozások, mint a kiszolgálásukat végző energiakereskedő cégek is aktívan keresik a partnerséget. Harmadszor pedig, az idén már érdemes akár két évre előre is szerződni a rendkívül kedvező árak miatt” – emeli ki Kis Gergely, az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. energiakereskedelmi igazgatója.

Az idei évben számtalan, az áramárakra kedvező hatással bíró nemzetközi tényező alakult kedvezően a vállalkozások szempontjából. A szén árának csökkenése versenyképessé tette az európai szenes erőműveket, így azok olcsó árammal látják el a piacot, a szén-dioxid kvóták ára továbbra is alacsony, illetve az európai megújulóenergia-termelő kapacitások rohamos kiépülése is kedvezően hatott a nemzetközi villamosenergia-árakra.

„Az európai villamosenergia-rendszerek szoros kapcsolata miatt a tendenciák szinte azonnal jelentkeztek a hazai árakban is. A hazai piaci folyamatok ugyan generáltak némi növekedést az áram egyes hazai díjelemeinek tekintetében, de ezt a növekedést kioltja a nemzetközi folyamatok okozta árcsökkenés. Ezek együttes hatására a villamos energia ára jelentős mértékben, tartósan további 3-5 százalékot zuhant az idei év végére a januári árakhoz képest” – mondja Kis Gergely.

Az árak kedvező alakulásának köszönhetően az idei kereskedőváltási időszakra jelentősen felpezsdült a piac. Az ALTEO saját belső felmérése szerint, a tavalyi adatokhoz képest jelentősen, mintegy 25 százalékkal nőtt a beszerzésüket versenyeztető kis- és közepes vállalkozások száma. Erre reagált a kínálati piac, ráadásul az energiaszektort érő negatív hatások miatt a nagyobb vállalatok is hangsúlyosabban nyitottak a szabadpiacon vételező fogyasztók irányába.

A vállalkozások versenyképességének megőrzése szempontjából elengedhetetlen az energiaköltségeik optimalizálása. „A drágább energiahatékonysági fejlesztésekre nem mindig van pénzük a cégeknek, de az energiaárak csökkenését minimális erőforrások ráfordítása mellett is ki tudják aknázni. A kínálati oldalon pedig a korábban is aktív kisebb kereskedőcégek mellé hangsúlyosan beléptek az egyéb üzletágaikon veszteséget elszenvedő, nagy multinacionális vállalatok is” – magyarázza a piac viselkedését az energiakereskedelmi igazgató.

Az idei év trendjei közül talán a legmeglepőbb, hogy a cégek már attól sem zárkóznak el, hogy akár 2015-re is megállapodjanak az energiakereskedőkkel. Ezzel a lépéssel a mostani kedvező árak két évre garantálhatóak, ami kezelheti a jelenlegi előrejelzések alapján várható esetleges időszakos áremelkedések kockázatát.

„Az európai áram voltaképpen elérte a gazdaságilag elérhető legalacsonyabb árakat. Ennél lejjebb már várhatóan nem csökken a termék értékesítési költsége. Habár jelentős és tartós áremelkedésre nem számít a piac az elkövetkező 2-3 évben, időszakos megugrások viszont elképzelhetőek. Ezt a kockázatot a két éves szerződéssel semlegesíthetik a vállalatok” – hangsúlyozza Kis Gergely.

AZ ENERGIAKERESKEDŐ-VÁLTÁS 5 ARANYSZABÁLYA
1. szabály    Legyünk határozottak! Ha sokáig húzzuk a döntést, lemaradhatunk az igazán kedvező ajánlatokról, hiszen a kereskedőknek is időben le kell kötniük a szükséges árammennyiségeket.
2. szabály    Amennyiben távméréssel mérik vállalkozásunk áramfogyasztását, feltétlenül szerezzük be fogyasztási görbénket, hiszen mindennemű energiafogyasztásnak az alapja a pontos mérés. A fogyasztási görbe és jellemzők alapján sokkal jobb ajánlatokat is kaphatunk. Ezeket a jellemzőket jelenlegi szolgáltatónktól, kereskedőnktől is bekérhetjük, de a területileg illetékes elosztóhálózati engedélyesnél is kérhetünk hozzáférést az adatokhoz.
3. szabály    Az ajánlatok bekérése során ne feledkezzünk meg jelenlegi szolgáltatónkról sem! Sok esetben tőle kaphatjuk a legkedvezőbb ajánlatot, hiszen ő már mélyebben ismeri vállalatunk fogyasztási jellemzőit.
4. szabály    Minden esetben ellenőrizzük le az ajánlatokat adó cégeket! Az engedélyek meglétének a Magyar Energia Hivatal honlapján nézhetünk utána, a gazdálkodási adatokat akár az e-beszámoló szolgáltatáson keresztül ingyen is lekérhetjük.
5. szabály    Végül állapodjunk meg a kiválasztott energiakereskedővel, de ne feledjük, hogy megfelelő intézkedések és minimális beruházás révén akár további 5-10-15 százalékot is spórolhatunk áramszámlánkon! – Ezek megtalálásában a kiválasztott energetikai partnerek általában készségesen segítenek.