Hivatalosan is elindították az új pécsi biomassza erőművet
A mai napon ünnepélyes keretek között, Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter jelenlétében átadták a Dalkia Energia csoport új szalmatüzelésű erőművi blokkját Pécsett. Ezzel Pécsen működik Európa legnagyobb tisztán zöld alapú kogenerációs – kapcsoltan hőt és villamos áramot termelő – távhője. A mintegy 24 milliárd forintba kerülő, a pécsi távfűtési rendszert ellátó biomassza blokk megépítését teljes mértékben a régió mezőgazdaságából elérhető tüzelőanyagra alapozta a vállalatcsoport.
Az új, 70 megawattot meghaladó hőtermelő kapacitású szalmatüzelésű blokk Pécs város 31 ezer lakást és 450 intézményt kiszolgáló távhőrendszerének hőigényét mintegy 60 százalékban képes kielégíteni. Üzembeállásával az évekkel ezelőtt elindított faapríték tüzelésű blokkot kiegészítve „zöld távhőre”, azaz 100 százalékban biomassza tüzelésre állítja át a város távhőrendszerét, így Pécs lett az első olyan hazai nagyváros, amelynek távfűtését teljes egészében biomassza alapú megújuló energiaforrásból fedezik. Az új egység párhuzamosan ké ;pes hő és áram előállítására is, villamosenergia-termelő kapacitása 35 megawatt.
„A Dalkia elkötelezett Magyarország iránt, működése során eddig 65 milliárd forintot fektetett be az ország energiarendszerébe. A most átadott beruházás remek példája a vállalatcsoport magyarországi működési filozófiájának: helyi rendszereket üzemeltetünk, így tevékenységünk minden eredménye, mint például a megtermelt energia vagy az elért energia-megtakarítás, az országhatárokon belül marad” – emelte ki köszöntőjében Franck Lacroix, a nemzetközi Dalkia vállalatcsoport elnöke.
A hazánkban 630 dolgozót foglalkoztató, országosan 250 telephelyen jelen lévő vállalatcsoport elnöke szerint a Dalkia kiemelt célja, hogy a hazai leányvállalat továbbra is, hosszútávon vezető legyen az energetikai innovációban és a környezetbarát energiatermelésben. „A Dalkia több mint 20 éves működési tapasztalattal rendelkezik Magyarországon, és hosszú távra tervez az országban, amit az is bizonyít, hogy szolgáltatási szerződéseinek jelentős része – mint például a pécsi, vagy az idén Tatán elnyert koncessziónk – a 2020-as évek közepéig nyúlik előre” – emelte ki.
Az eseményen mondott köszöntőjében Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter kiemelte, hogy a Dalkia Energia szalmatüzelésű erőmű fejlesztése összhangban áll a Nemzeti Energiastratégiában és a Nemzeti Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési Tervben is meghatározott szakpolitikai célokkal. „A baranyai megyeszékhely távhőellátása tehát piaci, és szinte teljes egészében megújuló energia alapúvá válik, ez által évi több mint 80 millió m3 földgázt takarít meg az országnak. A fejlesztés révén sikerült csökkenteni Pécs és az ország egyoldalú energiafüggőségét. Átl&aacut e;that&o acute; költségszerkezetű, a nemzetközi árhatásoktól mentes, és a helyi erőforrásokra alapozó biomassza hasznosításra kerül a jövőben sor” – mondta el a miniszter.
A beruházás helyi gazdasági hatásait kiemelve Németh Lászlóné rámutatott, hogy eredményeként pluszbevételek keletkeznek, és munkahelyek jönnek létre a régióban. „Magyarország legnagyobb, mezőgazdasági melléktermékekkel fűtött kazánja a dél-dunántúli mezőgazdasági termelők bevételeit összesen több mint 4 milliárd forinttal fogja évente növelni. Sokaknak teremt munkalehetőségeket az eddig jobbára melléktermékként kezelt fűtőanyagokkal kapcsolatos számos teendő – azok összegyűjtésétől a szállításig. Így az erőmű működése során összesen 170 ember foglalkoztatását biztosítja a régiób an&rdquo ; – hangsúlyozta.
A hazai Dalkia Energia csoport vezérigazgatója, Renaud Capris a 24 milliárd forintos fejlesztés kapcsán kiemelte: a vállalat működése során az elérhető legmodernebb technológiákat hozza el Magyarországra, így tett a pécsi szalmatüzelésű erőmű esetében is. „A pécsi erőmű új blokkja az első olyan hőt és villamos energiát párhuzamosan termelő erőmű a kelet-közép-európai régióban, amely mezőgazdasági mellékterméket, elsősorban szalmát használ tüzelőanyagként” – hangsúlyozta.
Renaud Capris szerint fontos, hogy ez a fejlesztés ne csak egy egyedüli kezdeményezés legyen, hanem elindítója egy Magyarország adottságait jól kihasználó, a helyi távfűtést hatékonyabbá tevő folyamatnak. „A Dalkia Energia fejlesztése az elmúlt évek legnagyobb, befejezett erőművi beruházása Magyarországon. Jó példája annak, hogy az ország adottságai mellett a biomassza beemelése a távhőszolgáltatásba megtérülő és minden érintett számára előnyöket rejtő lehetőség. Amit most Pécs 31 ezer lakást ellátó távhőrendszere számára létrehoztunk, arra a kisebb, akár 1000 fogyasztót ellátó rendszerek esetében is lehetős&e acute;g van. Úgy gondolom, hogy az út, amelyen a helyi biomassza hasznosításával itt Pécsen vagy éppen Tatán elindultunk, fenntartható és megfizethető távhőszolgáltatáshoz vezet” – hangsúlyozta.