Nem állítják le a végrehajtásokat

A kilakoltatási moratórium féléves időtartamra védi az adósokat, a végrehajtási eljárások azonban a novembertől májusig terjedő időszakban sem állnak le. Egyedül a birtokba vétel tolódik az ezt követő időszakra.

A több mint tíz éve hatályos kilakoltatási moratóriumot, ami december 1-jétől február 28-áig élt, nemrég kitolták november 1-jétől április 30-áig, ettől azonban még a végrehajtási ügyek mennek. Az ingatlanvégrehajtásokat ugyanúgy előkészítik, vagy akár meg is tartják, mindössze a birtokba vétel tolódik májusra – jelentette ki Schmidt Zoltán, a Magyar Végrehajtói Kamara titkára az M1 Ma reggel című műsorában.

 

Az ingatlanok becsértékét a végrehajtó állapítja meg, többnyire az ingatlan fekvése szerint illetékes önkormányzat adócsoportjától bekért adó- és értékbizonyítvány alapján. A végrehajtók általában elfogadják az ebben szereplő becsértéket, és csak kivételes esetekben térnek el ettől. Ez ellen bármelyik, az ingatlan tulajdoni lapján szereplő fél kifogást tehet, és ezt különösebben indokolnia sem kell. Sokszor az adósok – épp ezért – ezt az eljárás során időhúzásra is használják.

 

Ez esetben ugyanis a folyamat megakad: a végrehajtónak a teljes iratanyagot be kell nyújtania a bíróságra, mely kirendel egy ingatlanszakértő-becsüs. A bíróság által kimondott becsértéket pedig még meg lehet fellebbezni – magyarázta a titkár.

 

Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy az árveréseken a legtöbbet kínáló ajánlattevő viheti el az ingatlanokat. A lakóingatlanok esetében ajánlatnak az tekinthető, ami a kikiáltási ár legalább 70 százaléka.