Fizessen most, lakjon benne 2020 után!
Egyre több szakértő mondja, hogy erősen visszavetheti az új építésű lakások piacát az, hogy a kormány nem akarja meghosszabbítani a kedvezményes, 5%-os áfa időtartamát 2020 utánra. A fejlesztői és a vásárlói oldal is súlyosan sérülhet emiatt. Vannak, akik szerint az a megoldás, hogy fizessen most és lakjon benne 2020 után.
Varga Mihály gazdasági miniszter pár napja egyértelműen bejelentette: 2020-tól 27 százalékra ugrik fel a most 5 %-os áfa. Gyakorlatban az azt jelenti, hogy az átlagos budapesti, nem külkerületi, kb. 40-45 nm-es új építésű lakás nettó 30 millió forintos vételára 38-39 millió forintra száguld föl. Ha szerencsénk van és még 2019-ben kerül sor az átadásra, akkor megússzuk 31-33 millió forintból.
Mit tehetünk?
Megoldás lehet, ha a későbbi műszaki átadás ellenére előre kifizetjük a vételár nagyobb részét mivel az áfakulcs alkalmazása szempontjából nem a lakás átadásának, hanem az adott vételárrész teljesítésének dátuma lesz irányadó. Vagyis a 2019. december 31.-ig kifizetett összeget még 5%-os áfával számolják.
Mit tehet az új lakást építő beruházó?
Egyre több építkezésen van jelentős csúszás, ez akár oda is vezethet, hogy a beruházó nem tudja befejezni 2020 előtt az építkezést. A beruházónak is érdeke lehet az előteljesítés, vagyis jobban jár, ha b”bepörgeti” az üzletmenetébe az előre beszedett pénzt, mert így – ugyan magasabb összeget kifizetve – biztosítani tudja a gördülékeny kivitelezést, de legalábbis csökkenti azt a kockázatot, hogy nyakán marad a lakások egy része.
Dr. Bacskó László ügyvéd, a Bacskó Ügyvédi Iroda vezetője felhívja a figyelmet: ha a beruházó változatlan áron kívánja értékesíteni a felépített lakásokat, úgy kénytelen csökkenteni a nettó vételárat. Ezt részben a profit terhére tudja megtenni, részben csökkentheti a megépítendő lakások műszaki tartalmát, illetve alacsonyabb minőségű építőanyagokra térhet át. Előbbit illetően az építőipari beruházók általánosságban 10 százalékos profittal kalkulálnak egy átlagos lakóparki vagy családiház-építési projektnél. A vállalkozók várhatóan ennél alacsonyabb megtérülés mellett nem vállalják az építéssel járó jelentős kockázatokat. A kivitelezés minőségének további csorbítása szintén nem járható út, ismerve a folyamatosan szigorodó energetikai és minőségi követelményeket és az építésfelügyeleti ellenőrzések gyakoriságát.