Harmadával nőttek az ingatlanbefektetések Közép-Kelet-Európában

Egyre jobban teljesít Közép-Kelet-Európa kereskedelmi ingatlanpiaca, a cseh és lengyel piacokon már nem csak az első osztályú ingatlanok után érdeklődnek a befektetők. A magyar piac szintén erősen kezdte az évet, a forgalom már az első negyedévben meghaladta a tavalyi éves befektetési volument.

2013. május végégig 3,7 milliárd euró befektetést vonzott a régió, 30 százalékkal többet, mint 2012 első felében.Amezőny élén Oroszország áll 2,5 milliárd euróval, ami a teljes, 2012-es forgalom kétharmada. Lengyelország (750 millió euró) egyelőre kevésbé aktív az előző időszakokhoz viszonyítva, de a fejlesztés alatt álló ingatlanok száma és több jelentős előszerződés a befektetések felfutását vetítik előre.

 

Május végéig 10 ügylet haladta meg a 100 millió eurós határt a régióban, ami a befektetők nagy volumenű beruházások iránti keresletét bizonyítja. A magas minőségű, nagy telekkel rendelkező ingatlanok továbbra is vonzzák a befektetőket; néhány jelentős ügyletet várhatóan hamarosan le is zárnak. A befektetések közül kiemelkedik az Allianz vezette konzorcium által több mint 400 millió euróért megvásárolt Katowice-i Silesia City Center bevásárlóközpont.

 

Egyre több olyan befektető érkezik a régióba, akik nem első osztályú ingatlanok megvásárlását fontolgatják, ők ugyanis az alacsony likviditásból remélnek hasznot húzni. Ez az érdeklődés a legtöbb központi piacon már létezik, bár leginkább a cseh és a lengyel piacra jellemző.

 

„A befektetők úgy vélik, hogy profitot termelhetnek a jó lokációjú és magas hozzáadott-értékű ingatlanok esetében, még akár vidéki városokban is.” – magyarázza Mike Atwell, a CBRE lengyelországi és kelet-közép-európai tőkepiacokért felelős vezetője. „A befektetők egyre pozitívabbnak látják a közepes lengyel városokat, mind a kiskereskedelmi, mind az irodai ingatlanok esetében. Amíg az alapvető ingatlanpiaci fundamentumok erősek és van lehetőség a vagyonkezelési tevékenységen keresztüli értéknövelése, ez így is marad.” – tett hozzá Atwell.

 

A régió iránti erős érdeklődést a CBRE éves befektetői felmérése is alátámasztotta. A kutatás szerint – ami 360, a piacon meghatározó válaszadó körében készült – a befektetők 14 százaléka 2013-ban Közép-Kelet-Európát tartja a legvonzóbb régiónak.

 

„Magyarországon 151 millió euró értékben zártak tranzakciót, és ebben az értékben nincsen benne az újrahasznosítás céljából vásárolt üres ingatlanok forgalma, ami egyre jelentősebb Budapesten és az ország fontosabb ipari központjaiban.”- tette hozzá Borbély Gábor a CBRE budapesti elemzési és tanácsadási vezetője.

Tovább a teljes cikkre