Életbiztosítás kötés, lakáshitel felvétel: itt egy részletes útmutató
Akár a nyugdíj előtakarékosság a cél vagy egy stabil életbiztosítás, esetleg hitelt vennénk fel…mindegyik esetben fontos, hogy megfelelően tájékozódjunk. Ma pedig már egyáltalán nem nehéz az online elérhetőségnek köszönhetően megtalálni a legjobb forrásokat.
Hitelt felvenni csak jól érdemes
Léteznek olyanok – sajnos elég sokan – akik nem megfelelő körültekintéssel vették fel például a lakáshitelüket. Ezt azt jelentette jellemzően, hogy szó szerint rájuk szakadt a hitel költsége és például egy váratlan betegség, munkahely elvesztés miatt már nem tudták azt fizetni. Ilyenkor a hitel csak gyűlik, a kamatok pedig hizlalják a tartozásunkat, aminek a végén behajtás és akár az ingatlan/ingóság lefoglalása is a következménye lehet. Sajnos ilyen következményt sokan megtapasztaltak már, ami miatt a lakáshitelek és egyéb hitelek felvétele az utóbbi években jelentősen csökkent. Pedig a piac azóta sokat stabilizálódott, és például a biztosdontes.hu weboldalon a fogyasztóbarát lakáshitel előnyeit is kifejtik. Pedig hitelt biztonságosan is fel tudunk venni. A kulcs a megtakarítás, illetve a tudatos hitel konstrukció választás. Az első szabály például az, hogy soha ne vegyünk fel akkora hitelt, aminek havi törlesztését ne tudnánk állni akkor, ha például valamiért kevesebb lesz a fizetésünk. Inkább hosszú futamidőre tervezzünk ilyenkor, és ha jobban megy, akkor egyszerűen többet fizetünk. A második szabály, hogy soha ne a konyhapénzből akarjuk fizetni a hiteleinket. Jó módszer például az, ha a hitelnek egy részét a hitel visszafizetésére tesszük félre. Persze csak szabadon felhasználható hitel esetén lehetséges ez természetesen. Illetve szintén kiváló megoldás, ha eleve rendelkezünk olyan tartalékokkal, amelyekből tudjuk fizetni a hiteleinket akkor is, ha pár hónapra elvesztettük a munkánkat. Ezek mind olyan biztosítékok, amelyek nagyon fontosak, és nélkülük nem is érdemes belevágni a hitelfelvételbe. A befektetések is jól jöhetnek. Ingatlanba, állampapírba vagy akár részvénybe fektetett pénzünk szintén egy jó megtakartatásnak számít a hitel felvétel mellé.
Az életbiztosítás, amelynek ezer arca van
Az életbiztosítások közül általában a kockázati életbiztosítást ismeri mindenki. Ennek működése egyszerű. Ha elhalálozunk, akkor a kedvezményezettek számára folyósítanak, illetve a temetési költségeket is állhatják a hozzátartók belőle. Az ilyen fajta gondoskodás mellett azonban még sokféle más életbiztosítási típust is ismerünk. A nyugdíjbiztosítás például szintén egy életbiztosítási típus, amely a nyugdíjazásunk napjától rendszeresen folyósít, ugyanakkor is itt fizet a megjelölteknek ha elhalálozunk. Ez a csoport a megtakarításos életbiztosítások közé sorolható, amelyből szintén többféle akad és biztosítóként is eltérhet. Az életbiztosítások azonban nem állnak meg ennyinél, ráadásul sokféle módon kombinálhatóak. A kockázati életbiztosításhoz például köthetünk baleseti életbiztosítást is, amely balesetek esetén állja a költségeinket, illetve amibe épp kerülnénk ha nem állami ellátást kapnánk. Mind mellett pedig olyan életbiztosítási lehetőségünk is van, ami nem életbiztosítással kombinálható, hanem például egy lakásbiztosítással. A lehetőségek tárháza tehát végtelen éppen ezért érdekes részletes leírások és persze tanácsadás alapján döntetnünk. Erre a teljes útmutatót a grantis.hu weboldalon érhetjük el.