Kanapé nélkül nem is nappali a nappali

Kicsit hosszabban elidőzünk a nappalinál, hiszen mégiscsak itt vagyunk a legtöbbet. Apró trükkök, ötletek jönnek két részletben. Nem biztos, hogy mindegyik passzol a szobádhoz, de hátha. Mi legalább segítettünk. Íme az első rész!

A legtöbb lakásból a nappali marad meg az embernek, ha megnézi a hirdetést vagy ellátogat az eladó otthonba. Nem véletlen, hiszen általában ez a lakás középpontja, itt ültetik le a vendégeket – ez ad igazi karaktert az egész ingatlannak. Nem véletlen, hogy Zai Viktória enteriőrtervező (a dizain.hu gazdája) is sokat ötletelt azon, hogy miként adjon tanácsot, mire figyeljünk.

Azzal nem mondott újat, hogy azt írta: a nappali megtervezése talán az egyik legnehezebb és legösszetettebb feladat. Később viszont végig vezetett minket azon, hogyan készüljünk fel, milyen szempontokat vegyünk figyelembe, stb. Szóval így fogalmazott: Amíg a konyhához vagy a fürdőhöz egyértelműen hozzárendelhetjük a funkciókat (tisztálkodás és főzés), addig a nappali szerepének meghatározása nem ennyire egyértelmű és ezáltal nem is könnyű.

Milyen szerepet is tölt be életünkben a nappali? Itt pihenünk, itt játszunk a gyerekekkel, szórakozunk, tévét nézünk, olvasunk, dolgozunk, esetleg eszünk… ha nem is egyszerre történik mindez időben, de mindenképpen ugyanabban a térben. Hogy lehet ennyi funkciót belesűríteni egyetlen térbe úgy, hogy stílusa is legyen, amely tükrözi az ott élők személyiségét? Ez ám a nagy kihívás. A legfontosabb tehát, hogy a nappalit úgy kell kialakítani, hogy alkalmazkodni tudjon a család változó igényeihez.

A nappali olyan helyiség legyen az otthonotokban, ahol teljesen el tudtok lazulni, amely menedéket nyújt a munkával járó stressz elől. Ugyanakkor arra is figyelni kell, hogy a nappaliban barátaitok/vendégeitek is otthonosan érezzék magukat. A berendezés sikere egyetlen dologgal mérhető: jól érzitek-e magatokat az adott térben, szívesen töltitek-e ott az időtöket vagy nem. Ha azt veszitek észre, hogy inkább az étkezőben, a konyhában, a hálóban vagy bárhol máshol vagytok, akkor ez azt jelenti, hogy a nappali valószínűleg a rossz (vagy semmilyen) tervezés áldozata. Bármilyen stílusú és elrendezésű nappali térről is beszélünk, a kiindulópont mindig a tér megtervezése.

Milyen funkciókat tölt be?

  • Pihenés, kikapcsolódás, feltöltődés – ez mindenkinél más, pl. olvasás, zenehallgatás, tévénézés, társasozás stb.
  • Gyerekeknek játszótér – akinek van gyereke tudja, hogy a kicsik mindig a közelünkben szeretnek lenni, ezért a nappali is egy nagy gyerekszobává válik idővel, ha hagyjuk
  • Vendéglátás – a vendégeket kényelmesen le kell tudni ültetni a beszélgetéshez, játékhoz, esetleg biztosítani kell alváslehetőséget is
  • Tárolás – könyvek, műszaki cikkek, apróságok, dísztárgyak stb. tárolása
  • Otthoni munka/dolgozás – íróasztal elhelyezése, dolgozó sarok kialakítása, ha szükséges
  • Étkezés – ha a nappalival egy légtérben kell elhelyezni az étkezőt is
  • Közlekedés – minden funkciót akadálytalanul meg kell tudni közelíteni

Természetesen minél több funkciónak kell megfelelnünk ebben a térben, annál bonyolultabb a munka. Bármire is használjuk a nappali szobát, egy kényelmes kanapé vagy más ülőalkalmatosság, a jó megvilágítás, és néhány tároló- vagy lerakóbútor elengedhetetlen. Ha az első kérdésre tudjátok a választ, akkor neki is kezdhettek a tervezésnek. Írjatok fel mindent egy papírra, hogy a tervezés folyamán önmagatokat tudjátok ellenőrizni.

Milyen útvonalakon járunk?

A következő lépés a közlekedési útvonalak feltérképezése. Ezt célszerű egy méretarányos alaprajzba berajzolni és ehhez igazítani a berendezést. Semmi másról nincs szó, mint hogy merre mész a szobában, egyik ajtótól a másikig, ablakig, kapcsolókhoz, tévéhez, hifihez stb. Ezeket egy vonallal berajzolod az alaprajzba és máris látod, hová nem érdemes bútort tenni, mert állandóan kerülgetni kell majd.

Hogyan rendezzük be?

Ez így túl általános kérdésnek tűnhet, ebben a fázisban csupán annyit jelent, hogy próbáljuk meg felosztani a teret, azaz különítsünk el egy-egy részt a különböző funkcióknak, pl. olvasósarok, tv-nézés, gyerekeknek játszósarok stb. A nappali berendezésénél a legfontosabb elemekre érdemes költeni, ilyen egy kényelmes kanapé vagy egy fotel. Aki szeret öltözködni tudja, hogy a ruhatárát is érdemes pár időtálló, minőségi alapdarabra építeni. Ez az elv alkalmazható a nappalira is, itt is igaz, hogy érdemes minőségi alapokra építkezni.

Milyen bútorokra lehet szükség?

A nappaliban a legfontosabb bútordarabok között első helyen állnak az ülőalkalmatosságok. El sem képzelhető egy nappali kényelmes kanapé és fotel nélkül. A kanapét úgy válassszátok ki, hogy alkalmas legyen a pihenésre, a munkára, a baráti beszélgetésekre vagy esetleg étkezésre is. Érdemes úgy berendezni a szobát, hogy néhány széket, fotelt könnyedén elmozdíthassatok, ezáltal gyorsan átalakíthatjátok a szobát, ha betoppannak a barátok. Beszélgetés során az emberek szeretnek egész testükkel egymás felé fordulni, ezért nem jó, ha a bútorok akadályoznak titeket ebben.

A bútorokat arra is használhatjátok, hogy elhatároljátok egymástól a különböző típusú tevékenységeket. Akinek elég nagy tér áll rendelkezésére, nyugodtan különítse el a tv-nézést és a beszélgetést vagy olvasást. Akinek szűkebb térrel kell gazdálkodnia, használjon könnyen elmozdítható, kisebb és átalakítható bútorokat. Manapság nagyon divatosak az asszimetrikus kanapék, amelyek egyik végét ún. lounge résszel toldják meg. Ez a kényelmes pihenést szolgálja, hiszen egyből elfeküdhetünk rajta. A hagyományos kanapék remek kiegészítője a kanapé magasságával megegyező puff, amelyet a kanapé elé húzva kényelmes elnyújtózást kínál. A kanapé színét és formáját mindenkinek egyéni ízléséhez és a szoba stílusához kell igazítania. A modern, letisztult kanapékat remekül fel lehet dobni egy eltérő stílusú fotellel vagy karosszékkel.

Bútorok:

  • Egy kényelmes kanapé, amely méretében illeszkedik a szobához. Kanapéból nagyon sokfélét lehet kapni, olyat válasszatok, amely a Ti szokásaitoknak és igényeiteknek felel meg. Üldögélni szeretnél inkább rajta olvasgatva, vagy kényelmesen elheverni? Netán ággyá alakítható darab kellene? Ezeket érdemes végiggondolni vásárlás előtt, hiszen egy kanapét hosszú távon használtok.
  • Lerakóasztalok vagy dohányzóasztal. Mostanában inkább az a trend, hogy több kisebb asztalkát teszünk a kanapé köré/mellé.
  • Könyvespolcok, könyves szekrények mindenkinek a saját igénye szerinti méretben.
  • Komód, kisebb szekrény, tárolóbútor, amely magába tud rejteni sokmindent, pl. a gyerekek éppen aktuális játékait is.
  • TV és a hozzá tartozó médiaszekrény, amely elrejti a dvd-ket, cd-ket és egyéb cuccokat.
  • Fotel, esetleg lábtartóval, amelyben kényelmesen lehet üldögélni olvasás közben.
  • Íróasztal vagy egy kisebb asztalka egy székkel, ahová le lehet tenni a laptopot és egy jegyzetfüzetet.
  • Bármilyen egyéb kisbútor, pl. lámpaasztal, konzolasztal stb.

Mit hangsúlyozzunk a nappaliban?

A fókuszpont talán a nappaliban a legfontosabb kérdés. Ez lehet egy építészeti elem a térben, lehet egy gyönyörű kanapé vagy fotel, vagy a kandalló fölött egy festmény is. A lényeg, hogy legyen a szobának egy fókuszpontja, amelyen megakad a szem, és amely önmagában is kifejezi a stílusunkat. Ha egy szobában minden részletet hangsúlyossá teszünk, pont annyira lesz unalmas, mintha semmit sem emelnénk ki belőle. Hangsúlyozni nem csak tárgyakkal, hanem színekkel, mintákkal és struktúrával is lehet, erre majd később visszatérek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotók: Pinterest, Houzz