Új KEOP pályázati lehetőségek – Épületenergetikai fejlesztések megújuló energiaforrás hasznosítással kombinálva

2012. december 12-én kerül kiírásra a “Épületenergetikai fejlesztések megújuló energiaforrás hasznosítással kombinálva” c. pályázati konstrukció, amely igénybe vehető energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységekre; az épületek hőtechnikai adottságainak javítására; intézmények fűtési, hűtési és használati meleg víz rendszereinek korszerűsítésére; a vállalkozások nem termelési célú fűtési, hűtési és használati meleg víz rendszereinek korszerűsítésére; világítási rendszerek korszerűsítésére; megújuló energiafelhasználással kombinált épületenergetikai fejlesztésekhez kapcsolódó tevékenységekre.

Magyarországon az energiafelhasználás mintegy 40%-a az épületekben történik. Ha ezeket jól szigeteljük, és megújuló energiaforrásokat használunk, gyermekeink, unokáink nemzedékeinek energiabiztonságát is megteremtjük. Ehhez nyújt segítséget az Új Széchenyi Terv december 12-én kiírt pályázata, melynek célja, hogy ösztönözze a decentralizált, környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító rendszerek elterjedését, kiemelt hangsúlyt fektetve az energiahatékonyságra és az energiatakarékosságra.

 

A pályázat igénybe vehető energiahatékonyság javításra vonatkozó tevékenységekre, mint egyrészt  utólagos külső hőszigetelésre (külső nyílászáró-csere / korszerűsítés, hővisszanyerő szellőzés korszerűsítése, létesítése). Másrészt pályázni lehet intézmények fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítése, illetve a vállalkozások nem termelési célú fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítésére: hőtermelők cseréje korszerű, nagyhatásfokú berendezésekre;  fűtési- és használati melegvíz-rendszerek korszerűsítése, szabályozhatóvá tételére, egyedi mérési lehetőségek kialakítására, energiatakarékos megoldások alkalmazására; hűtési rendszerek energiatakarékos korszerűsítésére; kisléptékű, helyi kogeneráció, vagy trigeneráció kiépítésére, (kizárólag saját felhasználásra, villamos és hőenergia értékesítése nélkül); hulladékhő hasznosítási lehetőségek kiaknázására; a hőelosztó rendszerek korszerűsítésére, veszteségeinek csökkentésére; távhőrendszerre való csatlakozás feltételeinek megteremtésére.

A pályázat benyújtható világítási rendszerek energiatakarékos átalakítására, mint például fényforrások, világítótestek és előtétek cseréje; kül- és beltéri világítási rendszerek korszerűsítése, és az ehhez kapcsolódó műszaki megoldások kialakítása, amennyiben energia megtakarítást eredményeznek.

Megújuló energiafelhasználásra vonatkozó tevékenységekre is igényelhető támogatás, mint például napkollektorok alkalmazása használati melegvíz igény részbeni vagy teljes kielégítése céljából és/vagy fűtésrásegítésre; biomassza, azon belül mezőgazdasági fő és melléktermék, kertészeti melléktermék, energianövény, erdészeti fő és melléktermék felhasználása fűtésre és/vagy fűtésrásegítésre; hőszivattyú alkalmazására alapfűtésre és/vagy használati melegvíz termelésre; geotermikus energia hasznosítása fűtésre, vagy fűtésrásegítésre, és/vagy használati melegvíz-termelésre, valamint napelemek alkalmazására hálózati, vagy autonóm (hálózatra nem kapcsolódó) villamosenergia-termelés céljából, kizárólag a fejlesztésben érintett épület villamosenergia-ellátásához.

 

“A jelentős 65-85%-os mértékű vissza nem térítendő támogatások lehetővé teszik, hogy nagymértékben  csökkentsék vagy akár meg is szüntessék az energiaköltségeket! Az évről évre jelentősen csökkenő napelemes kiserőművi beruházási költségek – amelyek már közelítenek az önköltséghez – és a magas támogatásintenzitás, egy-két éven belüli megtérülést eredményez, ami komoly versenyelőnyt jelent a hazai vállalkozásoknak és hatalmas könnyebbséget az önkormányzatoknak, közintézményeknek. Az új beruházási támogatási rendszer legnagyobb eredménye, hogy a megújuló energiák hasznosítása jelentősen csökkenti a környezeti terhelést, a CO2 kibocsájtást, kiváltja – a többnyire importból származó – energiahordozókat és hazai munkahelyeket teremtenek, csökkentik a helyi munkanélküliséget, így népgazdaságilag is rendkívül hasznosak! A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség üdvözli az új KEOP pályázatokat, melyek elősegítik a hazai vállalkozások, önkormányzatok és közintézmények energiatakarékossági és megújuló energia hasznosítási törekvéseit!” – nyilatkozta Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke, a RENEXPO® egyik kiemelt szakmai partnere.

 

A 2013. április 25-27. között megrendezésre kerülő RENEXPO® Central Europe, mint Magyarország vezető megújuló energiákkal foglalkozó szakmai rendezvénye nemcsak a különböző pályázati lehetőségekről tájékoztatja az érdeklődőket, hanem több hazai és nemzetközi példát, terméket és szolgáltatást is bemutat a témában.

Az esemény számos magyar és külföldi szakmai és médiapartner támogatását élvezi, ami a 3 nap alatt megrendezésre kerülő konferenciák és a kiállítás magas színvonalát biztosítja.