Németország és a közép-kelet-európai régió a legvonzóbb az ingatlan-befektetők számára Európában

A CB Richard Ellis (CBRE) „Európai befektetői szándék” 2011-es felmérésében Németország átvette az első helyet az Egyesült Királyságtól, mint a legvonzóbb célország. Regionális összehasonlításban, a közép-kelet-európai régió Nyugat-Európa és Ázsia mögött a harmadik helyen végzett, növelve vonzerejét.

Franciaországban és a közép-kelet-európai régióban pozitív irányban mozdultak el az ingatlanértékek. – hangzott el a CBRE ötödik alkalommal megtartott Befektetési Reggelijén. A CBRE 2011-es Értékbecslési Monitorjának elemzése kapcsán kiderült, hogy az ingatlanértékek változása pozitív, ám csak fokozatos, a bérleti díjak és a hozamok jelentős mozgásának hiányában.

 

A CBRE által 2011-ben ismét elvégzett „Európai befektetői szándék” felmérésben részt vett közel 400 befektető véleménye alapján Nyugat-Európa továbbra is a legvonzóbb régió a befektetési célú vásárlások területén. Németország és a közép-kelet-európai régió – benne pedig különösen a lengyel piac – Skandinávia és Spanyolország lett versenyképesebb szemükben 2011-ben, míg az Egyesült Királyság és Franciaország vonzereje némiképp csökkent tavalyi helyzetükhöz képest. Az ingatlanszektorokat összehasonlítva a bevásárlóközpontok és a városok főutcáinak üzlethelységei 2011-re javították versenyképességüket a befektetők szerint, habár továbbra is az irodapiac számít a legvonzóbb területnek.

 

„Ami a 2011 első negyedéves befektetési tranzakciók eredményeit illeti, Skandinávia a harmadik helyen áll az Egyesült Királyság és Németország után, és a legnagyobb növekedést mutatta az elmúlt évben és 2011 első negyedévében. Kelet-Európában az első negyedéves értékek jelentős fellendülést tükröznek a tavalyi évhez képest. Franciaországban, Németországban és a közép-kelet-európai régióban is nőttek az ingatlanértékek, míg Írországban és Dél-Európában szinten maradtak az árak – az utóbbi térségben főleg Spanyolország és Olaszország jóvoltából.” – mondta Tim O’Sullivan, a CBRE budapesti tőkepiaci vezetője.

Az európai kereskedelmi ingatlanok értéke tovább nőtt ( 0,4%) 2011 első negyedében, bár lassabban, mint 2010 utolsó negyedében, amikor az emelkedés 1,4 % volt. – derült ki a CBRE 2011 első negyedévéről készült Európai Értékbecslési Monitorjából. A lassulás az első osztályú ingatlanok hozam változásában is tükröződik, amely 10 bázispontnál kevesebb volt az iroda-, a kiskereskedelmi- és az ipari ingatlanszektor esetében egyaránt a stabilitás jeleit mutatva.

Simon Therfall, a CBRE európai értékbecslési társigazgatója a CBRE 2011-es Értékbecslési Monitorjának következtetései  kapcsán azt hangsúlyozta, hogy „az ingatlanértékek változása pozitív, ám fokozatos Európában, a bérleti díjak és a hozamok jelentős mozgásának hiányában. Figyelemre méltó, hogy az értéknövekedés összetétele változik: a fellendülés korai szakaszában főleg az Egyesült Királyság ingatlanpiaca mutatott javulást, és éves változásban az Egyesült Királyságot nem tartalmazó európai piacon egyenesen csökkentek az értékek 2010 harmadik negyedévében például. A 2011 első negyedév viszont már azt mutatja, hogy a különbség halványodik, ahogyan az Egyesült Királyság nélküli Európa teljesítménye javul.”

A gazdasági növekedés lendülete meglehetősen egyenetlen maradt Európában, ahol az Eurózóna pénzügyi feszültségei továbbra is jelentősek, a befektetők aggodalma megmaradt a kormányok megszorító intézkedései gazdasági fellendülésre gyakorolt következményei miatt.

A válság alatt legnagyobbat zuhanva, a kiskereskedelmi ingatlanok vezették az európai kereskedelmi ingatlanpiac fellendülését, ismét erős, 0,8 százalékos értéknövekedést felmutatva. Ez egybevág a befektetések mennyiségével 2011 első negyedévében: a kiskereskedelmi ingatlanok a 26,7 milliárdos forgalom 46 százalékát tették ki, ami jóval a megszokott részarányuk felett van. A legjelentősebb tőkeérték-növekedés Franciaországban ( 1,4%) volt, és az értékek minden piacon emelkedtek.

Szerkesztők figyelmébe: A CBRE Értékbecslési Monitorja negyedévenként jelenik meg. Elemzése a CBRE által rendszeresen értékelt ingatlanokból készített adatbázis segítségével készül, amelyek alapján a cég minden negyedévben ingatlanérték-indexet kalkulál.